Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Major kuralı ve Konunun devamında Modlar diziler - gamlar

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Major kuralı ve Konunun devamında Modlar diziler - gamlar

Arkadaşlar şunu iyi kavramak istiyorum Majör dizi kuralında ne olursaolsun 2 tam - 1 yarım 3 tam 1 yarım kuralı bozulmaz mı? (ne cümle kurarmısım be)
    Yani ne olursa olsun hangi major dizisi olursa olsun sıralama bozulmuyor mu?
    **** butun bunları nasıl ezberlicem yav .. Tesekkurler..

Bozulmuyor zaten bozulursa başka bir dizi oluşuyor major olmuyor o zaman
    Oturup kağıt üstünde çalışmak yerinde öğrendiklerini enstrumanın üzerinde yorumlarsan kullanım açısından ve akılda kalma açısından benimsemen daha kolay olur.

Yorum

benim bildiğim ve öğrendiğim kadarıyla bozulmuyor.. bütün major dizileri için geçerli bu kural..
      ama müzik koca bir derya, belki de komplex bir durum için bazı istisnalar mevcuttur.. (asıl sen bu cümleye bak) orasını bilemem.. selçuk abim bilir..

ezberlemek de zamanla oluyor.. oturup tek tek ezberlersin ama solo atmak için ellerinin de ezberlemesi ********.. bütün gamların üzerinde tek tek doğaçlamalar yap.. çala çala zamanla oturtursun zaten..

Yorum

zaten o kuralı oturtmak icin diyez,bemol filan kullandıgın oluyor.
        hatta arızalar filan vardır bu konuyla ilgili olarak.

Yorum

bozulmuyor tabikii bir de onları ezberlemek yerine racsen in dediği gibi pratikte öğrensen daha iyi olur bence...

Yorum

Diziler adı üstünde dizidir (bu nası cümle ya ). Yani o öyle olduğu için Major dizi. Sadece major için geçerli değil, hiçbir dizi de dizi bozulmaz. Yani 2t 1y 3t 1y ise hep ***, 1t 1y 2t 1y 2t ise hep öyledir. Zaten değiştirdiğin zaman genellikle dizinin adı da değişir.

Yorum

Majörlük minörlük o dizinin I'lisi ile III'lüsü arasındaki uzaklıkla belirlenir. Eğer I-III arası uzaklık 2 tam sesten olşuyorsa o dizi majör, 1 tam 1 yarım sesten oluşuyorsa minördür.

Örneğin C dizisi

I II III IV V VI VII I
              C D E F G A B C
              l---------l
              2 tam ses = majör

C'nun ilgili minörü A:

I II III IV V VI VII I
              A B C D E F G A
              l-------l
              1 tam 1 yarım ses = minör

Majör ve minörlüğün V'li ile ilgisi yoktur. Yani I-III arası uzaklık majör, minörlüğü belirtirken I-V arası uzaklık akorun artık veya eksik (aug., dim.) 5'li oluşunu belirtir.

Yorum

Arkadaşlar,A Major için bi şekil:
                5-7
                4-5-7
                4-6-7
                4-6-7
                5-7
                4-5
                Gibi birşey hatırlıyorum üstten aşağıya.Bu nasıl birşey anlamayamadım.Notaların bemol ve diyezin nasıl dizildiğini anlamadım.Bilen varsa açılarsa sevinirim,**** bunları nereden öğrenecez.

Yorum

klavyede bu tip kalıplar zaten adı üzerinde kalıp diilmi? (eehu benden de bi bomba cümle) yani klavyede sadece kalıbı ezberleyip istediğim notadan başlayarak o kalıbı uygulayabilirim

misal majör kalıbı;

E---------------------------------------------3-5-6---------------------------
                  B-------------------------------------3-5-6---------------------------------
                  G-----------------------------2-3-5-----------------------------------------
                  D---------------------2-3-5----------------------------------------------
                  A------------1-3-5-------------------------------------------------------
                  E---1-3-5-----------------------------------------------------------------

gibi. bu fa majör ben bunu do yapmak istiyosam kalın miden 8. perdeden başlamam ve aynı kalıbı uygulamam işimi görür ya da daha aşğıdaki bi teldeki do dan başlarım tabi kural hep aynı başlangıçta 1-3-5 kalıbı ile başlamalı ve aynen devam etmelisinı ve si telinde bir sağa kaymayı unutmamalısın

la telinden do majör

e----------------------------------5-7-8----------------------------------------
                  b--------------------------5-6-8-----------------------------------------------
                  g------------------4-5-7------------------------------------------------------
                  d----------3-5-7---------------------------------------------------------------
                  a--3-5-7------------------------------------------------------------------------
                  e-----------------------------------------------------------------------------

ezberlemesi zor değil kalıpları öğrenip uygulayarak egzersiz yapman unutmamanı sağlayacaktır.

Düzenleyen - ThranduiL on 16/04/2005 19:14:21

Yorum

thranduil açıklamaların için saol.
                    La telinde do majoru anladım.Do dan başlayarak,Do-re-mi-fa-sol-la-si-do gidiyoruz.
                    Peki mi telinde fa major yaparken,la telindeki 1-3-5 olayını anlamadım.1 niye var,
                    Do-re-mi-fa-sol-la-si-do kalıbına uymuyor.Ben yeni başladım bilgilerim çok az,hatalıysam bu yüzden hoşgörün.

Yorum

thranduil açıklamaların için saol.
                      La telinde do majoru anladım.Do dan başlayarak,Do-re-mi-fa-sol-la-si-do gidiyoruz.
                      Peki mi telinde fa major yaparken,la telindeki 1-3-5 olayını anlamadım.1 niye var,
                      Do-re-mi-fa-sol-la-si-do kalıbına uymuyor.Ben yeni başladım bilgilerim çok az,hatalıysam bu yüzden hoşgörün.
                      fa sol la si do re mi fa yaparsan fa majör kalıbı olmuyor do majör de oluyorsun gene

2 tam 1 yaım 3 tam 1 yarım muhabbetinden gidersen si yi si bemol kullanman gerektiğini göreceksin zaten

o yüzden orda si bemol var

Yorum

önder haklı illa arızasız nota olacak diye birşey demek yanlış olur olayın esas mantğı 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım ses ilerlemektir ben sadece taba döktüm olayı bu majör kalıbı sadece do majörde arızasız notalar verir aynı şekilde la minör gamı da arızasız notalıdır.

Düzenleyen - ThranduiL on 19/04/2005 10:58:43

Yorum

Major deyince do-re-mi-fa-sol-la-si-do anlıyorum ben,o zaman yanlış biliyormuşum,işin özü 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım esasının bozulmaması,forum başında bi arkadaş yazmıştı onu zaten,ama o zaman anlamamıştım.
                          İstediğimiz perdede major gam kuralını uygulayabilirmiyiz o zaman 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım kuralıyla.
                          Mi'den başlarsak fa gelecek,başlangıçta 1 yarım oldu.Kural bozuluyo mu,nasıl oluyor.

Yorum

zaten do re mi fa sol la si do DO MAJÖR dür doğru anlıyosun ses aralıklarını biliyomusun bilmiyorum ama söyliyim onlarıda mi-fa ve si-do notaları arasında yarım ses vardır geri kalan notalar 1 tam ses iner ya da çıkar.

en balından beri dediğim şeyde o zaten bu kuralı bildiğin zaman ki 2 tam bir yarım vs. diye ezberlemen daha zor. taba döktüğüm majör kalıbını çalarak gitarda incelersen çok daha kolay aklında kalır. ve o hareketi istediğin notadan başlayarak inebilirsin

mi majörde;

Mİ- 1 tam -FA#- 1tam -SOL#- 1/2 ses -LA- 1tam- Sİ- 1tam - DO# -1tam- RE# -1/2 ses- Mİ

diye dizilir dediğim gibi her notanın arası 1 tam ses değildir mi-fa ve si-do arası yarım sestir.

Düzenleyen - ThranduiL on 19/04/2005 17:23:48

Yorum

O zaman dediğini anladım,hangi notadan başlarsan başla,mi notasıda olsa,mi fa diye devam etme zorunluluğun yok.2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım herzaman heryerde aynı.
                              Tam ve yarım notaların tellere dağılımı nasıl olur,mesele 2 telde de major gamını yapabiliriz dimi,o zaman da ilk cümlede dediğim geçerli olur,istediğim perdeden başlarım.
                              Birde merak ettiğim perdelerde ki notaları harfi harfine ezberlemek geerekli midir?
                              Yani bildiğimiz şu ünlü gitaristlerin hepsi bunu bilir mi?
                              Peki bunun kolay bi yolu yok mu,bana zor geliyor şu anda,ben yeniyim,sorularım belkide sıkıcı gelebilir,çok klasik şeyler oluyor,hoşgörün artık bu çaylağı.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                              X