Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Müzik Eğitimi-Kulak Eğitimi

Collapse
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Müzik Eğitimi-Kulak Eğitimi

Sizce müzik eğitimi alan insanlarda kulak eğitimi almadan kulakları gelişir mi?

Bana sorarsanız ben gelişir diye düşünüyorum.

bence müzik kulağı eğitimi diye birşey yoktur.Müzik kulağı doğuştan gelir ve geliştirilir.Geliştirmeyi biraz daha açarsak yeteneğin açığa çıkması denebilir.....

Yorum

yeteneğin varsa sana sadece onu geliştirmek kalır

Yorum

pek iya kulak yetenegi yoksa ne .ok yiycez. ben en azinda oyle dusunuyorum, sanki bende kulak yok gibi. henuz 1 yilligim ama

Yorum

Ben 6 yaşımda başladı mgitara hocam sağolsun kulak olmadığını fark edince beni piyano eşliğinde bir süre çalıştırdılar.Piyanodan seslerin temiz çıkması bir avantaj.Birkaç ay sonra duyduğm notayı çıkarabilir hale geldim...Eğitimle geliştirilebilir diye düşünüyorum...

Yorum

Yetenek varsa ortaya çıkarılır denmiş, e yetenek ortaya çıkmamış haldeyse, bir kişide yetenek olup olmadığını nasıl anlıyoruz?

Kulak eğitimi herkese verilebilir. Herkes eşit seviyede gelişim göstermeyebilir tabi; ilgi, çaba ve yatkınlık farkına göre. Ama doğru bir eğitim ile ciddi ilerleme sağlanır.

Aldığınız müzik eğitimi içinde zaten kulak eğitimine destek nitelikli birçok çalışma var aslında. Yani kulakta elbet bir gelişim olacaktır, ancak kulak eğitimi duyduğunuz seslerin niteliklerini bilinçli olarak ayırd etmenizi sağlaması yönünden önemlidir. Aklınızda, "ben kulak eğitimini sallayayım, müzik çalarken o da gelişir gider" şeklinde bir yaklaşım varsa vazgeçin

Yorum

Duyduğun sesi çıkarmak,duyduğun melodiyi çıkartmak,sesler arasındaki ton farklarını ayırmak,için iyi bir müzik kulağına sahip olmak gereklidir.Bence biraz doğuştan gelen bişeydir,birarazda geliştirmene bağlı bir olaydır,müzik kulağı, müzik dinlemekle,bir enstruman çalmakla geliştirilebilr,kulağı geliştirmek içinde bir örnek mesela cd den dinlediiğimiz melodileri, melodinin her bölümünde,cd playerdan play/stop yaparak kısım kısım ve en ince ayrıntısına kadar, kulaktan çıkarıp çalmaya çalışırız,bu şekilde devam ederek artık ,kısa intro,outro soloları falan çıkarmak,çok kolay bi hale gelir, Bu da aynı gam,doğaçlama,lick v.s gibi bir çalışmadır,ne kadar çalışırsan o kadar geliştirirsin.

Yorum

Hatta bende LordSparkhawk ın da önerdiği bir program vardı EarMaster diye onu da deneyin derim...Sadece yardımcı amaçlı tabi...Asla gerçek bir eğitimin yerini tutabileceğini sanmıyorum.

Yorum

ben ear master i deniyorum. du bakalim. ne olacak ama faydali olacak gibi gozukuyor. deneyimli arkadaşlar varsa , biraz gaz verse biz coezlere

Yorum

abi zaten gitar çalmaya başlayınca en kalas kulak bile gelişio bi şekilde çünkü sesleri çaldıkça daha fazla hissediyorsun.. daha iyi tanıyorsn

Yorum

walla 1 yıldır ritim gitar öğreniyorum (arkadaş akorları ritimleri filan öğretiyor) F akorunuda bastım ama benim kulak hiç gelişmedi
                      bu gidişle de biraz zor gelişir gibi görünüyor

Yorum

Kulaüın gelişmesi için belli bir eğitimden geçmesi gerekir. Bu eğitimi alırsan gelişir. Yani F akorunu basmayı başarmış olman, kulağının gelişeceği anlamına gelmiyor. Kulak eğitimi ayrı bir mevzudur.

Yorum

Kulak da gitar öğrendikçe gelişir diye birşey olmaz.Sonucta kulak eğitimi almazsan olmaz diye de birşey yoktur.Ama sesleri daha iyi kavramak ve daha hızlı gelişmek içi gerekli olan birşeydir.

Yorum

Herkes kulağını geliştirebilir bence. Bunun yetenek kısmı sadece zamandır. kimisi daha çabuk kapar kimisi daha uzun sürede.

Düzenleyen - BULUTBEY on 13/07/2008 18:24:45

Yorum

Bencede öyle, nasıl ki gitarı ilk elimize aldığımızda 1-2-3-4 ü bile yaparken zorlanıyoduysak, kulak meseleside öyle. Zamanla, çalıştıkta geliştirilecek birşey. Bi tabir vardır "anasının karnında öğrenmek", açıklayıcı olmuştur umarım..

Yorum

Çalışıyor...
                              X