Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kalın Mi Teli Entonasyonunda Giderilemeyen Arıza ve Switchlerde Yeni Çıkan Dipses

Collapse
X
 
 • Filtre
 • Saat
 • Göster
Tümünü Sil
new posts

 • Arıza Kalın Mi Teli Entonasyonunda Giderilemeyen Arıza ve Switchlerde Yeni Çıkan Dipses

  Merhabalar.

  2008 Endonezya yapımı Squier Standart Stratocaster HSS bir gitarım var, bakımını son 1-2 senedir ben yapıyorum, sap, entonasyon, klavye gibi.. Son zamanlar teller çok yüksek gelmeye başladığı için köprüyü indirdim bir miktar. Doğal olarak entonasyon da az miktarda bozuldu ve kalın E teli hariç hepsini düzelttim. Fakat bu telde sanki tam gerdirmeden çalmaya çalışıyormuşum gibi entonasyon bozukluğundan öte bir ses var, tarif edemiyorum şu an. Lütiyer bir iki abiye gösterdim, onlar da çözemedi. Birisi telin bozuk olabilir dedi, fakat telleri yeni takıp yapmıştım işlemleri entonasyonun doğru çıkması açısından. Sonradan tekrardan değiştirdim, yine aynı problem karşımda. Ne yapsam bilemiyorum hani.

  Ayrıca geçen gün sahneye çıktığımda farkettiğim başka bir problem daha, 5 yollu switch anahtarının sadece orta manyetikte olduğu yer (üstten 2. pozisyon) hariç diğer bütün pozisyonlarda dipses yapıyor. Evde kısık sesle çaldığımdan farketmiyordum. Mahvetti beni o da. Yaklaşık bir aydır bu problemlere çözüm arıyorum. Kimse de yardımcı olamıyor. Son çare buraya yazmakla buldum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

 • #2
  Tellerdeki problemler genellikle üst eşikten kaynaklanabilmektedir. Üst eşiğin yuvalarının düzgün olup olmadığını kontrol etmen iyi olacaktır. Bunun dışında ses, duymadan net bir şey söylemek de mümkün değil açıkçası. Dipses sorunu ise bağlantılardan kaynaklanıyor olabilir. Yalnız switchte üstten ikinci pozisyon orta manyetik değil, orta ve sap manyetiğini çalıştırmaktadır. Gitarı nereden aldın?

  Yorum


  • #3
   Gitarı Eskişehir Evrensel Müzik'ten aldım üç sene önce. Durumu aldığım günden daha iyi şu iki sorun dışında, çözebilsem kesinlikle elden çıkartmayı göze almam.

   Yorum


   • #4
    Dediğim gibi görmeden birşey söylemek mümkün değil. Rıfat Türen var İstanbul'da lutiye. İşinde iyidir. Ona götürebilirsin gitarı. İstanbul dışındaysan geldiğinde götürürsün.

    Yorum


    • #5
     Eskişehir'de ikâmet ediyorum, yoğunluktan dolayı da pek şehir dışına çıkma imkânım olmuyor. Teşekkür ederim yardımınız için, sağolun.

     Yorum


     • #6
      Rica ederim. Konuşup gitarı da gönderebilirsin istersen. Sana fikir de verebilir belki...

      Yorum


      • #7
       Valla Eskişehir'de bir lütiye daha varmış o abilerden birisi söyledi, ona göstereyim. O da çözemezse daha bugün bir İstanbul yolu göründü önümüzdeki hafta için. Olmadı dediğiniz ustanın yanına götürebilecek imkânım olacak. Hangi semtte dükkanı acaba?

       Yorum


       • #8
        Taksim'de. http://rifatturen.blogspot.com/ Linkten ulaşabilirsin...

        Yorum


        • #9
         Teşekkür ettim tekrardan usta, sağolasın.

         Yorum


         • #10
          Rica ederim. Umarım problemin çözülür...

          Yorum

          Unconfigured Ad Widget

          Collapse
          Initializing Tabs & loading Content...
          Initializing Tabs & loading Content...

          Trending

          Collapse

          Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

          Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

          Collapse

          Çalışıyor...
          X