Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Floyd Rose Köprüye Zarar Vermiş miyimdir?

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Arıza Floyd Rose Köprüye Zarar Vermiş miyimdir?

İyi günler,
    Geçenlerde 1. mi telinde bend yaparken tel bir haftadır paslı olduğu için 15. perdeden kopmuştu. Tel değiştirmeyi internetten videolar izleyip öğrendim. Tüm tellerin rahatlıkla sökerken kopmuş olan 1. telde biraz zorluk yaşadım, yine internetten izlediğim videolarda, tel çıkmayınca tremolo koluna biraz (telleri yumuşatacak yönde) çökünce telin çıktığını görmüştüm. O yöne denedim olmadı yine çıkmadı (sonra köprüdeki telleri tutan vidayı daha da gevşetince çıkarmayı başardım tam gevşetememişim). Neyse, ondan önce bir hata ile tremolo kolunu telleri gerdirecek yönde çekmiştim. Köprünün tremolo kolundan olan tarafı yerinden çıktı. Geri yerine oturttum, yani tremolo koluna (telleri yumuşatacak yönde) çökünce köprü eskisi gibi hareket ediyor.Şu an yeni teller takılı değil. Bu yüzden mi bilmiyorum; köprü, tremolo kolunu (telleri gerdirecek şekilde) çektirmiş gibi pozisyonda duruyor. Yani normal durması gereken pozisyona getirmek için bir miktar (telleri gevşetecek yönde) çöktürmek gerek gibi. Acaba o pozisyona telleri takınca gelecek midir?
    İkinci mevzu da köprü biraz içeri girmiş. Bunu da dün yeni telleri takmaya çalışırken fark ettim. 6. mi telini taktıktan sonra tele vurunca klavyeye değdiğini gözlemledim. Sadece 6. tel takılıydı. Ben köprü yüksekliğini ayarlayan vidalarla oynamadım. Köprünün yanındaki vidalarla ayarlanıyormuş ama zarar vermekten korkuyorum. Köprünün içeri girmesi benim tremoloyla oynarken yerinden çıkmasıyla alakalı mıdır? Bir zarar var gibi mi görünüyor?
    Gitarım ilk gitarım olmakla birlikte Ibanez RG350 DXZ

anladığım kadarıyla köprüyü yanlışlıkla pivottan çıkarmışsın. gördüğün videodaki anlatım yanlış galiba. tel değiştirirken ya teller teker teker değiştirilir ya da köprünün altına onu normal açısında tutacak bir takoz yerleştirilir. köprünün hiçbir desteği yokken tüm teller aynı anda çıkarılmaz -ben eski köprümü bu yüzden haşat ettim-. öncelikle aynı tel setinden takıyosan telleri değiştirip akort ettiğinde ufak farklılıklar dışında köprünün açısı eskisiyle aynı olur. eğer teller gevşekse veya teller takılı değilse, takoz da yoksa doğal olarak köprü geriye bırakır kendini. o zaman da telin klavyeden yükseliği de azalır ve sonuç olarak klavyeye çarpar. şu an takılı olan tellerin hepsini gevşet. pivotlardan alyanla yüksekliği ayarla sonra telleri tak ve akort et. hasar yoksa normale döner. oluşabilecek hasarlardan biri pivottaki girinti bölgenin veya köprünün knife edge'lerinin aşınmış olması. sorun pivottaysa problem değil. ama sorun köprünün gövdesindeyse değiştirtmen gerekebilir.

Yorum

Teller olmadan köprünün geriye gitmesi normal.

1) Yeni tellerini tak. Akord et.
      2) Sap ayarını kontrol et. Bütün telleri söküp gitarı öyle beklettikten sonra sap ayarın muhtemelen bozulmuştur.
      3) Gitarını tekrar akord et. Sap ayarın ve akordun aynı anda tamamsa köprü yüksekliğini kontrol et. köprü yüksekliği sap ayarından sonra yapılır.
      4) Entonasyon ayarını yap.

Bu yazdıklarımı yukarıdaki sırayla yapmazsan, işin içinden bir türlü çıkamazsın. Bunların nasıl yapılacağını bilmiyorsan da götür bir luthier'e adam gibi yapsın yoksa gitarından soğursun... Benden söylemesi...

Yorum

mrtcntn isimli üyeden alıntı Mesajı göster
        anladığım kadarıyla köprüyü yanlışlıkla pivottan çıkarmışsın. gördüğün videodaki anlatım yanlış galiba. tel değiştirirken ya teller teker teker değiştirilir ya da köprünün altına onu normal açısında tutacak bir takoz yerleştirilir. köprünün hiçbir desteği yokken tüm teller aynı anda çıkarılmaz -ben eski köprümü bu yüzden haşat ettim-. öncelikle aynı tel setinden takıyosan telleri değiştirip akort ettiğinde ufak farklılıklar dışında köprünün açısı eskisiyle aynı olur. eğer teller gevşekse veya teller takılı değilse, takoz da yoksa doğal olarak köprü geriye bırakır kendini. o zaman da telin klavyeden yükseliği de azalır ve sonuç olarak klavyeye çarpar. şu an takılı olan tellerin hepsini gevşet. pivotlardan alyanla yüksekliği ayarla sonra telleri tak ve akort et. hasar yoksa normale döner. oluşabilecek hasarlardan biri pivottaki girinti bölgenin veya köprünün knife edge'lerinin aşınmış olması. sorun pivottaysa problem değil. ama sorun köprünün gövdesindeyse değiştirtmen gerekebilir.
        cruiser_rider isimli üyeden alıntı Mesajı göster
        Teller olmadan köprünün geriye gitmesi normal.

1) Yeni tellerini tak. Akord et.
        2) Sap ayarını kontrol et. Bütün telleri söküp gitarı öyle beklettikten sonra sap ayarın muhtemelen bozulmuştur.
        3) Gitarını tekrar akord et. Sap ayarın ve akordun aynı anda tamamsa köprü yüksekliğini kontrol et. köprü yüksekliği sap ayarından sonra yapılır.
        4) Entonasyon ayarını yap.

Bu yazdıklarımı yukarıdaki sırayla yapmazsan, işin içinden bir türlü çıkamazsın. Bunların nasıl yapılacağını bilmiyorsan da götür bir luthier'e adam gibi yapsın yoksa gitarından soğursun... Benden söylemesi...
        Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar, ilk elektro gitarım floyd roselu olunca acemilikten gereksiz heyecan yapmışım. Gitar hocama götürdüm 3 gün önce. Telleri ben taktım öğrenmek için. Köprüye de bir zarar vermemişim ve sizlerin de dediği gibi teller takılı olmadığından köprü aşağı inmiş. Yerinden çıkma mevzusu da mrtctn üstad senin dediğin gibi ordaki pivottan çıkmış ama bir sıkıntısı yok yerinde şu an sapasağlam görünüyor.
        Köprünün altına bir cisim yerleştirip yeni telleri taktık. Hafif eğimli duruyordu, gitardaki(rg350 dxz) köprü sisteminin güzelliğinden işte arkadaki yayları hemen biraz sıkarak dengeye getirdik.
        İşin can sıkıcı yanı, yeni taktığım Ernie Ball 2223 teller şu an paslı durumda ve ben kara kara düşünüyorum nasıl yapacağız diye Yeni başlayan için floyd rose köprü bayağı sıkıntılıymış, diyorlardı da pek umursamıyordum. Akord etmesi bile başlı başına dert, kilit sistemi olmasa ne yapardık bilmiyorum. Umarım kısa zamanda alışırız gerçi 2 haftada bir tel değişecekse pek uzun sürmez

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
        Initializing Tabs & loading Content...
        Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
        X