Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Manyetik Nasıl Seçilir?

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Eğitim Manyetik Nasıl Seçilir?

Merhaba,

Burada size manyetik seçimi ile ilgili bir çevirimi paylaşıyorum, manyetik seçimi hakkında aklında soru işareti bulunan üyelerimize bir nebze faydası olabilir. Daha sonra manyetikler hakkında ayrıca bir makale yazmayı düşünüyorum.

Sevgiler...

Click image for larger version  Name:	1.jpg Views:	1 Size:	91,3 KB (Kilobyte) ID:	451867

Click image for larger version  Name:	2.jpg Views:	1 Size:	99,5 KB (Kilobyte) ID:	451868

Click image for larger version  Name:	3.jpg Views:	1 Size:	98,4 KB (Kilobyte) ID:	451869

Click image for larger version  Name:	4.jpg Views:	1 Size:	106,0 KB (Kilobyte) ID:	451870

Click image for larger version  Name:	5.jpg Views:	1 Size:	104,9 KB (Kilobyte) ID:	451871

Click image for larger version  Name:	6.jpg Views:	1 Size:	98,0 KB (Kilobyte) ID:	451872

Son güncelleyen dimebucker; 13-02-2012, 17:28.

Ne diyebilirim ki çok güzel bir yazı ve çeviri olmuş.

Daha önceden manyetikler hakkında bayağı bir bilgim vardı fakat, bunun gibi terimlerin anlamlarını bilmiyordum. Öğrenmemize vesile oldu. Teşekkürler.

Yorum

Yorumun için asıl ben teşekkür ederim, yardımcı olduysa ne mutlu.

Yorum

Çok açıklayıcı ve gerekli bir yazı olmuş: eline sağlık.

Warm gitar sesini " sıcak" tonları ifade eden, tizleri az, mid frekansları belirgin, basları duyulabilen frekans aralığı olarak tanımlayabiliriz. Rock soundunda örnek olarak bir ACDC gitar sesi, veya bir Gary Moore solosundan çıkan sesleri tanımlayabiliriz.

Yorum

Atalay_Ant isimli üyeden alıntı Mesajı göster
          Çok açıklayıcı ve gerekli bir yazı olmuş: eline sağlık.

Warm gitar sesini " sıcak" tonları ifade eden, tizleri az, mid frekansları belirgin, basları duyulabilen frekans aralığı olarak tanımlayabiliriz. Rock soundunda örnek olarak bir ACDC gitar sesi, veya bir Gary Moore solosundan çıkan sesleri tanımlayabiliriz.
          Teşekkür ederim. Müzikteki timbre terimlerinin Türkçe'de sistematik olarak belirtilmiş karşılıkları yok. O nedenle herkes tonu anlatırken değişik ve belki anlatmak istediği tonun tam tersini ifade eden sıfatlar kullanıyor. Türkçe'de ses renkleri için, yaptığınıza benzer sistematik analizler yapılması gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü benim 'sıcak' veya 'parlak' dediğim ton ile başkasının aynı sıfatları kullanarak anlatmaya çalıştığı tonlar çok farklı şeyler olabiliyor.

Yorum

Timbre kelimesinin karşılığı tınıdır.

Yorum

Bir de "timbre" ile "treble" karıştırılmamalı...

Treble: Tiz frekansların genel ifadesidir.

Müzik teknoloisini biraz bilenler, kayıt stüdyoları, tonmaisterler vb. alanlarda çalışan insanlar için "warm" ifadesi aynı şekilde anlaşılır, frekans aralığı çoklukla bellidir. Ben hiç sorun yaşamadım bu konu hakkında konuşurken. Gayet te önemli bir ögedir "sıcak" ton yakalama hikayesi, özellikle gitar ve vokallerde aranır.

Yorum

Ustam benim bu warm teriminin çevirisinden anladığım şudur, ifade yetersizliklerim için kusura bakmayın.. warm genelde "ılık" olarak kullanılır. İngilizcenin "kelime-anlam bağlantısı kurma mantığı" çerçevesinde kaba tabirle şu yorum yapılabilir; suyun ferahlık sağlayıcı ana unsur olduğu, aynı zamanda extrem hava koşullarının sertliğini yumuşatan faktör olduğunu göz önünde bulundurarak; sesteki aşırılıkları yumuşatan bir tondan bahsediliyor. Su dışındaki bir ses ile su altındaki aynı ses kulakta nasıl algılanır? Biri tiz biri bas ağırlıklı.. Bundan yola çıkaram warm; yarı ıslak,yani nispeten daha yumuşak, aşırılıkları köreltilmiş olarak da algılanabilir.. Hatam varsa affola..

Yorum

teşekkürler cidden

Yorum

Eline sağlık tamda işime yarar bilgiler bunlar

Yorum

Ben de kafamda oluşanla okuduğumun örtüşmesini gördüm. Benim gitar hala sx strat. RR-3 ü alacakken baktım ki piyasada bul bulabilirsen. Hint-Endonezya gitarlara da motor parası vermeye de kıyamıyorum. Neyse konuya gelirsek benim gitarın gövde kızılağaç. Dİmarzio x2n tiz-mid ağırlıklı, seymour duncan sh-8 bas-mid ağırlıklı. Teraziye ikisini de koyunca tiz karakterli gitara sh-8 i koymayı mantıklı buluyorum ve 1-2 ay içinde köprüye çakacağım sh-8 i. Bir örnek teşkil etsin ,)

(Düzenlemeleri yapınca çeşitli ses kayıtlarıyla müzik sever kulaklara vitamini vereceğim, yakında )
                      Son güncelleyen canKUTTT; 06-08-2012, 14:05.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                      Initializing Tabs & loading Content...
                      Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                      X