Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Manyetiği kim takacak?

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• devilmanta
    konu başlattı Manyetiği kim takacak?

Manyetiği kim takacak?

Diyelim yeni manyetik aldık kendimiz takabilirmiyiz kolay bi iş mi? yoksa aldığımız yere mi taktıralım? Nasıl olacak bu iş?

Düzenleyen - devilmanta on 27/07/2004 12:05:25

• Angerplate
    replied
    İyi Gunler;

Cort x-6 gitarıma bridge için EMG HZ H4 aldım fakat kablolama kısmında zorlandım çünkü stok manyetiklerinin kablo renkleri ile EMG manyetiğinkiler farklı neyi nereye takacağımı şaşırdım yardımlarınız rica.Coil tap i kullanacağım

Teşekkürler

Yorum bırak:

• Atalay_Ant
    replied
    berkdereli isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    konuda eski yazılar ama şuan online olanlardan yardımcı olanlar olabilir. 2 arkadaşta anlatmış bir yerde bi terslik var birisi siyah kabloyu 3 yollu anahtar a bağla demiş diğeri yeşil olanı ne yapmalıyım ? **** bu artec te beyaz ve kırmızı olan kabloyu bi yere lehimlemem gerekiyor mu ?

birde şu push pull ve coil trap ne olduğunu anlayamadım onları açıklarsanız iyi olur ?
    Push Pull knob: Normal bir pot gibi görünen, ancak yukarı ve aşağı itilerek çeşitli amaca hizmet edebilen (single coil, split hum, aktif pasif manyetik, gain on-off, killswitch vb.) bir potansiyometredir.

Coil tap: push pull potlarla yapılabilen bir seçim hareketidir. Dually humbuckerlarda iki single coil bulunur. Her ikisi için ayrı çift kutupları bulunduran kablolar varsa bunlar ayrı ayrı bağlanarak istendiğinde humbucker veya single coil yapılabilir. Coil tap terimi buradan gelir.

Yorum bırak:

• berkdereli
    replied
    PoPKoRN isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi şöyle yapacaksın.. Öncelikle manyetiği aldığında zaten kırmızı ve beyaz kablo birbirine bağlı olması lazım eğer değilse sen bişekilde birleştir bantla falan. Ondan sonra resimde olduğu gibi yeşil ve dışında plastik olmayan gri kabloyu ses potansının arkasında bi sürü kablonun lehimli olduğu bir nokta göreceksin, işte o noktaya bu ikisini lehimle. Geriye bir tek siyah kalacak onuda 3, 5 yollu anahtara (artık sende hangisi varsa) lehimle.. İşlem tamam. Kolay gelsin

Metal_Scream isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar genel olarak artec manyetikler şöyle:

Genelde humbucker artecler 5 uçlu

Bunlardan yeşil olan canlı uç yani sinyali alan uç.Bu eğer gitarda 3 yollu switch varsa tonla volume potunun birleştiği yani birbirine kabloyla bağlandığı yere bağlanır ki genelde potun ilk bacağı olur.

Siyah ve çıplak yalıtılmamış uç şaseye yani potların üzerine lehimlenir.

Geriye kalan kırmızı ve beyaz uç birbirine lehimlenmiştir bunlarda eğer gitarda push pull veya coil tap varsa oraya bağlanır.Humbucker ı single kullanmak için.Bunun bağlantısı değişik olabiliyor o yüzden bağlantı şekline bakmak gerekli.
    konuda eski yazılar ama şuan online olanlardan yardımcı olanlar olabilir. 2 arkadaşta anlatmış bir yerde bi terslik var birisi siyah kabloyu 3 yollu anahtar a bağla demiş diğeri yeşil olanı ne yapmalıyım ? **** bu artec te beyaz ve kırmızı olan kabloyu bi yere lehimlemem gerekiyor mu ?

birde şu push pull ve coil trap ne olduğunu anlayamadım onları açıklarsanız iyi olur ?

Yorum bırak:

• ilkatak
    replied
    yine sizinki 2 tane humbucker mış benimki 1 tane hb görünümlü single dı 30tl banada koydu yani birdaha kendim yaparım artık daha önce lehim tecrübem varda ilk manyetik değişimi olduğu için korktum dedim bu seferlik parayla yaptırayım bari

Yorum bırak:

• ChakILLtusH
    replied
    biraz elektrik bilginiz varsa bir lehim makinası ve biraz lehim teli yeterli olur. hatta elektrik bilgisine de gerek yok, söktüğünüz renkteki kablolarla aynı renkte olan yeni manyetiğin kablolarını, eski manyetiğinizi söktüğünüz noktalara lehimleyeceksiniz. ben bir kere zorunlu olarak iki humbucker değişimi için 25 lira bayılmak zorunda kalmıştım, çok koymuştu daha önce lehim yapmadıysanız, gitarınızın üstünde denemeden önce kullanılmayan bir kaç kabloyla biraz lehim alıştırması yaparsanız daha iyi olur

Yorum bırak:

• ilkatak
    replied
    bu manyetik değişimini normalde kaç para civarında yapıyorlar bilginiz varmı ben 1 tane single manyetik taktırmak için 30tl ödedim (sözde indirim yaptılar) normalde bu fiyatlardamıdır 1 tane manyetik taktırmak?

Yorum bırak:

• kayitdisi
    replied
    alierkanimrek isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok zor de?il aslynda elin yatkynsa lehim falan, ben yapmadym ama bi ark.yapmy?ty ben de seyrettim anlamamy?tym ama zor de?il. Önceden yapmy? birisi tarif ederse kendin yaparsyn bence.
    bence riske girme hiç. yanlış bir sey yaparsan paranda boşa gider

Yorum bırak:

• stemizsoy38
    replied
    öncelikle gitarın manyetik değişimi için güzel bir havya ince lehim teli gibi basit şeyler lazım bu havya falan çok pahalı birşey değil sonra potları değiştirmek için önce takacagınız manyetiğe kaç ohmluk pot gider onları araştırın çok uzun bir iş değil doğru bağlarsanız sorun olmaz manyetik değiştirmekte.

Yorum bırak:

• djbreaky26
    replied
    Bence bu işi bilen birine yaptır ben mydukkan şişhane şubesinde fln taktırcam.

Yorum bırak:

• oguzhanozbek
    replied
    dostlar ben cort ts 250 alacagım ve ilerde bu gitara emg 81 85 taktırmayı düşünüyorum. bu mümkünmüdür. sizce bi sorun teşkıl edermi takarken.

Yorum bırak:

• Prestigio
    replied
    Eğer bir marketten aldıysan cüzzi bir fiyata ya da beleşe takarlar...

Yorum bırak:

• Reverb
    replied
    Manyetiklerin bağlantı şemasını bulursanız herhangi bir elektrikci size 15 20 dakikada hemen takıverir (Bağlantı şemalarını internetten bulabilirsiniz)

Yorum bırak:

• Litmus
    replied
    Arkadaşlar ben yeni aldığım gitarımın manyetiklerinden memnunum ancak üstü krom kapaklı olan manyetikleri çok seviyorum acaba bu manyetikleri değiştirmeden üzerine bkrom kapak takılırmı takılırsı ne kadardır ve nereden bulabilirim ?

Yorum bırak:

• Metal_Scream
    replied
    Undersea_ isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler PoPKoRN ama siyah kabloyu nereye bağlayacağımı hala bulamadım ve sanırım bu yüzden hiç ses alamıyorum.
    Arkadaşlar genel olarak artec manyetikler şöyle:

Genelde humbucker artecler 5 uçlu

Bunlardan yeşil olan canlı uç yani sinyali alan uç.Bu eğer gitarda 3 yollu switch varsa tonla volume potunun birleştiği yani birbirine kabloyla bağlandığı yere bağlanır ki genelde potun ilk bacağı olur.

Siyah ve çıplak yalıtılmamış uç şaseye yani potların üzerine lehimlenir.

Geriye kalan kırmızı ve beyaz uç birbirine lehimlenmiştir bunlarda eğer gitarda push pull veya coil tap varsa oraya bağlanır.Humbucker ı single kullanmak için.Bunun bağlantısı değişik olabiliyor o yüzden bağlantı şekline bakmak gerekli.

Yorum bırak:

Unconfigured Ad Widget

Collapse
Initializing Tabs & loading Content...
Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
X