Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Single manyetik yuvasına humbucker manyetik

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Dip gürültüsü hiç olmuyor çünkü Jb jr veya hot rails humbucker aslında sadece singe coil görüntüsünde(gerçi yakından bakılınca fark anlaşılıyor.) o yüzden dip gürültüsü olmaz.Tam emin değilim ama Jb jr daha uygun gibime geliyor.

Yorum

öyle bi gitarı getirmek zaten olukça zahmetli. hiç uğraşma singlecoil boyutundaki humbucker al için rahat etsin

Yorum

pickguardın altı tahmin edildiği üzere single için
        bence single görünümlü al.. ya da o gitarın köprüsü humbucker olanlar da vardır elbet... standart olacağını tahmin etmiyorum bence kendinden humbucker olanını bulmaya bak...
        oymanı tavsiye etmem ancak oysan da pek birşey kaybetmezsin sesten...
        saygılar...

Yorum

o gitarın humbucker lısı yok single görünümlü alırım büyük ihtimal.S.duncan jr jb mi-hot rails mi kullanan varsa hangisini tavsiye eder?

Yorum

gitar modifiye

merhaba arkadaşlar merak ettiğim üzerinde single manyetikler olan bir gitara modifiye ile humbucker manyetikler takılarbilirmi ? yeni yuvalar açılarak bu çözülebilirmi acaba ? sorduğum aktif manyetiklerin pil yuvası içinde geçerli
            gitar bu linkte gösterdiğim gitar ayrıca bu gitar hakkında bir bilginiz varmı denemiş olanlar görüşlerinide bildirirlerse sevinirim

http://www.zzounds.com/item--BEHGPACKII

Yorum

Evet zaten pickguardı kesip humbucker yuvası açabilirsin,Ancak emg falan takmak istiyorsan bu gitara,Bence bu gitarı alma bunun yerine kendine aktif manyetikli bir gitar al,Ancak single boyutunda humbucker manyetiklerde mevcutdur,biraz araştrma yapabilirsin.
              Kolay gelsin

Yorum

ben artec manyetik düşünüyorum bu gitara zaten saçma olur emg takmak yazılanlardanda okudum single gibi humbucker lar varmış artecde onlara bakıcam

Yorum

hum manyetik yerine (sap kısmına) single takabil miyiz peki? bi sorun olur mu veya görünümde bi bozukluk olur mu ki :S ? yuva geniş kalır mı?

http://www.ibanez.com/images/insets/mtm2bk_pu.jpg
                  Son güncelleyen radiopassive; 13-04-2009, 00:04.

Yorum

kardeşim gerek yok resimdeki gitarsa eğer manyak bi gitar olabilir sadece biraz modifiyeye ihtiyacı var istersen oraya 3 tane humbucker takarsın,gitarın en önemli kısımlarından birisi manyetikleridir gerisi tahtadan ibarettir. tahta önemsiz demiyorum ama en azından ahşam bölgeleri iyi bir lutiye tarafından işleneblir.güzel bi custom yapabilrisin gitarını.

Yorum

Peki ya single boyutunda humbuckerlar, gerçek humbucker tadı veriyor mu? Diyelim ki S-S-S bir Fender aldık, köprüye iyi bir DiMarzio Super Distortion S yerleştirdikten sonra, orijinalinin aynısı bir ton yakalamak mümkün olur mu bu humbuckerda?

Yorum

Strangers isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                        Peki ya single boyutunda humbuckerlar, gerçek humbucker tadı veriyor mu? Diyelim ki S-S-S bir Fender aldık, köprüye iyi bir DiMarzio Super Distortion S yerleştirdikten sonra, orijinalinin aynısı bir ton yakalamak mümkün olur mu bu humbuckerda?
                        Bu manyetikler arada kalmış bir ton veriyor. Yani ne single tonu ne humbucker tonu. İkisinin arasında bir ton veriyorlar. Ama single üstünde, humbucker'a daha yakın bir ton diyebilirim.

Aynı markanın humbucker manyetiği ile single size humbucker manyetiği birebir aynı tonu vermez, veremez. Ortada bazı fiziksel gerçekler var çünkü. Nedir bunlar?

Birincisi, manyetiğin sarımları farklı olmak zorunda. Daha doğrusu sarımda kullanılan tellerin yapısı. Humbuckerdaki tel ile aynı kalınlıkta ve aynı oranda teli single size humbucker'a sarmanızın imkanı yoktur, ve doğal olarak saramazsınız. İşte bu yüzden bu manyetiklerde daha ince bir tel ile yapılır sarım işlemi. Tel kalınlıklarınında, sarım şekillerinde, boyutlarında olduğu gibi tona direk olarak etkisi vardır.

İkincisi ise, bu manyetiklerin oluşturduğu manyetik alan, normal humbucker manyetiğin oluşturduğundan daha dar olur. Buda manyetiğinizin telinizdeki titreşimlerin, normal bir humbucker'a göre daha azını hissetmesi demek oluyor.

Normal bir humbucker'a göre tonda olumsuz etki yaratan bu iki farkı, standart bir humbucker'da kullanılandan daha güçlü mıknatıslar kullanarak kapatmaya çalışıyor genelde üreticiler. Tabiki bir nebze kapatıyor farkı bu hadise.

Ama ne olursa olsun, bu iki fark bir fiziksel gerçektir ve bu farklar yüzünden tam olarak aynı tonu vermez humbucker ile single size humbucker manyetikler. Humbucker tadına yakın güçlü ve yüksek bir ton veriyorlar evet, ama direk olarak aynı modelin humbucker versiyonunun tonunu asla alamazsınız.

Yorum

yutup123458 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                          Bu manyetikler arada kalmış bir ton veriyor. Yani ne single tonu ne humbucker tonu. İkisinin arasında bir ton veriyorlar. Ama single üstünde, humbucker'a daha yakın bir ton diyebilirim.

Aynı markanın humbucker manyetiği ile single size humbucker manyetiği birebir aynı tonu vermez, veremez. Ortada bazı fiziksel gerçekler var çünkü. Nedir bunlar?

Birincisi, manyetiğin sarımları farklı olmak zorunda. Daha doğrusu sarımda kullanılan tellerin yapısı. Humbuckerdaki tel ile aynı kalınlıkta ve aynı oranda teli single size humbucker'a sarmanızın imkanı yoktur, ve doğal olarak saramazsınız. İşte bu yüzden bu manyetiklerde daha ince bir tel ile yapılır sarım işlemi. Tel kalınlıklarınında, sarım şekillerinde, boyutlarında olduğu gibi tona direk olarak etkisi vardır.

İkincisi ise, bu manyetiklerin oluşturduğu manyetik alan, normal humbucker manyetiğin oluşturduğundan daha dar olur. Buda manyetiğinizin telinizdeki titreşimlerin, normal bir humbucker'a göre daha azını hissetmesi demek oluyor.

Normal bir humbucker'a göre tonda olumsuz etki yaratan bu iki farkı, standart bir humbucker'da kullanılandan daha güçlü mıknatıslar kullanarak kapatmaya çalışıyor genelde üreticiler. Tabiki bir nebze kapatıyor farkı bu hadise.

Ama ne olursa olsun, bu iki fark bir fiziksel gerçektir ve bu farklar yüzünden tam olarak aynı tonu vermez humbucker ile single size humbucker manyetikler. Humbucker tadına yakın güçlü ve yüksek bir ton veriyorlar evet, ama direk olarak aynı modelin humbucker versiyonunun tonunu asla alamazsınız.
                          Cevabınız için çok teşekkürler. Yeterince kavrayabildiğimi düşünüyorum. Peki ya yine bir Fender stratocaster alıp, eğer süperstrat benzeri bir yapıda değilse köprü pozisyonu single yuvasını biraz daha genişletmek için gitar üzerinde iyi bir lutiyere oyma işlemi yaptırırsak ton ve sustain hatrı sayılır derecede hasar görür mü, yoksa bu kayıp büyük etkisi olmayan ama tamamen detaysal olan bir zarara mı uğrar? Bu tip işlemler yerine en sağlıklısı H-S-S almak biliyorum ama 22 perde ve güzel heavy metal tonları veren humbuckerlı HSS stratocaster da var mıdır bilmiyorum. Fender Highway One HSS var ama o gitara bu açıdan güvenebilir miyim bunu da bilemiyorum açıkçası.

Yorum

Strangers isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                            Cevabınız için çok teşekkürler. Yeterince kavrayabildiğimi düşünüyorum. Peki ya yine bir Fender stratocaster alıp, eğer süperstrat benzeri bir yapıda değilse köprü pozisyonu single yuvasını biraz daha genişletmek için gitar üzerinde iyi bir lutiyere oyma işlemi yaptırırsak ton ve sustain hatrı sayılır derecede hasar görür mü, yoksa bu kayıp büyük etkisi olmayan ama tamamen detaysal olan bir zarara mı uğrar? Bu tip işlemler yerine en sağlıklısı H-S-S almak biliyorum ama 22 perde ve güzel heavy metal tonları veren humbuckerlı HSS stratocaster da var mıdır bilmiyorum. Fender Highway One HSS var ama o gitara bu açıdan güvenebilir miyim bunu da bilemiyorum açıkçası.
                            Single yuvasını humbucker monte edecek kadar oydurduğunuzda, bu farklılığı kulakla algılayabilecek insan binde kaçtır bilmiyorum. Kağıt üzerinde illaki bir fark olacak, hassas aletler ile ölçerseniz illaki bir fark olacak, ama bunu kulakla anlayacak kişi çıkarmı çıkmazmı bilmiyorum ve zannetmiyorumda. O yüzden bunu sorun yapmaya lüzum yok.

Ayrıca çoğu stratların manyetik oyukları, üzerlerinde S-S-S manyetik dizilimi bile olsa H-S-H şeklinde olabiliyor. Bazılarının bölümleri olmuyor, direk dikdörtgen oluyor, bazıları ise S-S-S oluyor. Bazılarıda H-H-H oluyor ama çok nadir. Yani pick guard altından gözükmese de, üzerindeki manyetik dizilimi farklı olsa da, gövdedeki oyuklar farklı farklı olabiliyor hali hazırda zaten zaman zaman. Bakmak lazım. Fender stratlar hakkında model model bilgim olmadığı için şu modeller şöyle bu modeller böyle diyemiyorum. Bakmak lazım ya da bilen birinden öğrenmek lazım.

Metal müzik için fender kullanma olayına ise ben pek mantıklı bakmıyorum. Bilmiyorum, belki artık ekipmana doyduğum için, belkide bu tarz faztazilere kaçacak yaşı aştığım için, böyle fikirlere sıcak bakmıyorum. Bir ürün ne ise onu o amaçla, o şekilde kullanmalıyız diye düşünüyorum artık (kemençeye gitar manyetiği bağlamış biri olarak söylüyorum bunu, bilmiyorum ne kadar etkili olur =) ).

Sıcak bakmıyorumdan ziyade, sakın yanlış anlamayın ama, yeterli bilgiye sahip olmama durumu olarak görüyorurum. Sebebinide açıklayayım.

Strat gitar dediğimizde, strat tonunu hayal edelim. Nedir strat? Buram buram tizleri olan, mid açısından geri olmayacak ve gayet tatmin edici olan, baslarıda kendine has olan, tane tane ton veren bir kasa şekli ve artık klişe olmuş bir modeldir. Bu tane tane tonu almak için kendine has belli başlı ağaçları kullanmalıyız stratlarda ve single manyetik tercih etmeliyiz.

Metal tonu için ne gerekli? Strat yapımında kullanılan ağaçlardan farklı ağaçlar (en azından gövde için kesinlikle farklı). Ve yine strattaki ses frekanslarından farklı frekanslar lazım, buda yine ağaçlar ile ilgili büyük oranda. Yoğun baslar, tizler ve düşük midler lazım çoğu metal türü için. Hatta bazı türlerde neredeyse midler 0 olmalı çalarken. Stratla taban tabana zıt bir durum yani. Stratın yapısında bir kere mid var, amfiden kıssan bile gitar sana midleri bol bol yollayacak. Özellikleri strat manyetiklerinden tamamen farklı manyetikler lazım. Herşeyden önce humbucker manyetik lazım adam gibi ton istiyorsak.

Şimdi bu gereksinimleri strat ile karşılamak mümkünmü değilmi siz söyleyin! Aklı başında olan kimsenin mümkün diyeceğini zannetmiyorum. Olay "manyetik değiştiririm olur biter" olayı kadar basit değil. Olmuyor işte bi manyetik değiştirme ile. Farklı ve değiştiremeyeceğiniz pek çok etken var.

İşte bu yüzden "fender strat alırım, manyetiklerini değiştirdimmi metal müzikte yaparım" , "fender abi, her tarz müziğe gider" gibi düşünceye sahip olanların, ton işinden, tona neyin etki ettiğinden, bas/tiz/mid kavramlarının öneminden pek anlamayan kişiler olduğunu düşünüyorum.

Metal müzik sadece güçlü drive tonlarını olan müzik değildir, strata güçlü manyetik takıp bir distortion pedalı aldığınızda hemen o tonu alabileceğiniz müzik türleri değildir. Tecrübeli, işin farkında olan biri zaten bu yazdıklarımında hepsinin farkındadır.

Yukarda yazdığım gibi, en basitinden, stratlarda bol midler olur, metal müzikte midler hep çeyrekten az olur. Bu en baist zıtlık ve en basit örnek. Yani olaya sadece manyetik gücü ile, daha güçlü drive ile bakmamak lazım.

Sonuç olarak, stratla metal müzik yapılmaz, yapılırsada ya kendinizi kandırmış olursunuz ya da ton olayından bi habersiniz diyorum ben.

Şimdi birileri gelip jim root, İron Maiden örneği falan vermeye kalkmasın lütfen. Bir araştırsın önce gerçekten "telecaster" terimine, "stratocaster" terimine uyan gitarlarmı o adamların ellerindekiler.
                            Son güncelleyen yutup123458; 19-09-2010, 22:58.

Yorum

dostum o değil ama istersen emg nin strat için ürettüğü ince single a benzeyen manyetikleri var onlara bak bi istersen daha sert ton alabilirsin tahminimceki onlar en az 250 lira tutar boş yere verme bu gitara git 250 ye hsh dizilimli bir gitar al bunuda sakla iki gitarın olmuş olur hem ayrıca yeri geldi bunu kullanırsın

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X