Duyuru

Collapse
No announcement yet.

96' Fender Squier Strat® Detaylı İnceleme

Collapse
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• İnceleme 96' Fender Squier Strat® Detaylı İnceleme

Arkadaşlar merhaba, uzun zamandır burada yazamıyorum, malum hayatımda epey bir değişikliğe gittim, evimi Hollanda'ya taşıdım. Okulum Rotterdam'da. Ben yine aynı ben, gitar falan devam ediyorum bakalım.

Malumunuz, yeni gitar arayışlarındaydım uzun zamandır, geçen ay sınıf arkadaşımdan 7 yıl önce edindiği bir Fender Squier Strat satın aldım. Fiyatı yakın arkadaşı olduğum ve kendisinin daha üst bir düzey gitara sahip olmasından dolayı €25 kadar bir şeydi. Gitar hakkında detaylı bir inceleme makalesi yazmak istedim. İlerleyen satırlarda Amerikan Fender Strat ile arasındaki en ince farklara kadar bahsedeceğim.

Gitarın yapım yılıyla ilgili en ufak bir bilgim yok, 7 yılı aşkın olması dışında. "Squier" ve "Strat" yazı fonlarından anlaşılacağı kadarıyla gitarın yapım yılı 97-99 arası muhtemelen. Genelde 96' üretimlerde kullanılan logo var, bilmiyorum kesin olarak fakat dediğim gibi 97-99 arası olması muhtemel.

Yılların verdiği yaşlanmayla, manyetik çerçeveleri, potanslar, switch, pickguard falan epey sararmış, silebilirdim ama istemedim, vintage havasını tutmak istedim. Yine yılların verdiği eskimeyle sap arkasındaki destek çizgisi biraz solmuş, sapın arkasındaki ve headstock cilası sararmış, tam bir vintage havası veriyor.

Gitarın boy, sap, gövde ölçüleri Amerikan stratlarıyla standart, bu yüzden elinize aldığınızda biraz yabancılık dahi çekmiyorsunuz, özellikle klavyesi kendisini hemen alıştırıyor.

Gitarın amfisiz soundu ve tınısı çok daha anlaşılır, çünkü uzuuun bir süre Fender kopyası ile çaldım. İlk dikkatimi çeken fark bu oldu. Ders aralarında amfisiz takıldığım zaman dahi tınıları muhteşem, çok belirgin.

Eski gitarımın, kopya olan, köprüsünü tamir ettirmiştim, son hali gerçekten çok rahattı. Tremolo tıpkı bir Floyd Rose gibi hassastı. Bileğimle bastırabiliyordum. Ama aldığım Squier'in standart olan arka yayları daha büyük ve daha kısa. Bu yüzden tremolo kolu kullanımı biraz sıkıntılı. Arka yayları esnettim, biraz düzelme oldu fakat yeterli değildi, yayları eski gitarımınkilerle değiştirdim, daha iyi şu anda.

Gitarı aldığımda tellerinin oksitlenmiş olması ve gövdedeki stickerlardan dolayı epey bir görüntü kirliliği vardı, temizledim, telleri USA Vinci markasının Heavy Metal modeli ile yeniledim, tınıları daha belirginleşti. Aynı şekilde sapı da temizledim, rengi falan kendine geldi.

Maalesef tremolosu akord kaçırıyordu, yayları değiştirince sorun azaldı fakat yeterli değildi, tel geçiş özellikle üst eşikte krem kullandım, daha iyi fakat halen akort sorunları yaşıyorum.

Gelelim amfi tonlarına. Beklemediğim kadar mükemmel. Bugün USA Fender Stratla çalma fırsatım oldu, benimki de yanımdaydı, bunu söylemekten biraz çekinsem de dayanamıyorum; benim Squier'im daha rahat ve tınıları daha dışa dönük*. Çünkü sapı Rosewood, böylelikle daha hızlı bir hareket mekanizması sağlıyor. Tel yüksekliği Fender'e göre çok çok az daha yüksek, bu Fender'in çalımını bir nebze rahatlatıyor. Fender'in tremolosu öyle böyle hassas değil, Floyd Rose'dan daha kullanışlı. USA mükemmel bir işçilik çıkarmış tremolo konusunda. Farkettiğim en büyük fark tremolo hassaslığı ikisi arasında.

Squier'in tonları rosewood olmasına rağmen nedense daha tiz karakterli, Fender'in ki daha bass ağırlıklı. Yüksek notalarda Fender otomatik bir wah efekti veriyor tellere ister istemez, işte klasik Fender tonu diyorsunuz, Squier'de çok daha az bu durum, Fender Fender yani

Sonuç olarak, Squier'den aşırı memnunum. Eski olması avantaj, akord kulaklarının arkasında Squier yazıyor, bu yüzden kulakçıklar oldukça güven veriyor akort ederken, kaçırma durumu tremolo kullanılmazsa kesinlikle yok.

Yeni üretilen seri stratlar maalesef pek rahat değil. Arasında büyük bir uçurum var. Tutuşundan tutun tınılarına kadar.

Ben Fender Meksika ya da Jackson San Dimas SDX Adrian Smith arayışlarındaydım ama bu isteğimi en az 1-2 yıl kadar ileriye attım, zaten drive pedalım var, çaldığım tarz da zaten heavy metalin üzerinde değil.

İlerleyen zamanlarda fotoğraf eklemeyi düşünüyorum, ama malumunuz telefonum pek kaliteli bir kamera sunmuyor, başka sefere artık

Fotoğrafları yüklüyorum:

Ön:
    Click image for larger version

Name:	041020122790.jpg
Views:	1
Size:	86,8 KB (Kilobyte)
ID:	452025

Arka Profil:

Name:	041020122792.jpg
Size:	85,8 KB (Kilobyte)
ID:	452026

Headstok:

Name:	041020122791.jpg
Size:	84,9 KB (Kilobyte)
ID:	452027

Bu da diğer kızımla

Name:	041020122794.jpg
Size:	87,9 KB (Kilobyte)
ID:	452028

Esen kalın, Hollanda'dan selamlar..

------------------
    *Dışa dönük derken anlatmak istediğim şey, tonların daha tiz karekterli olması.
    Son güncelleyen flightsim; 12-07-2013, 01:45.

Unconfigured Ad Widget

Collapse
Initializing Tabs & loading Content...
Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
X