Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Squier Classic Vibe Strat 60's Detay

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

İnceleme Squier Classic Vibe Strat 60's Detay

Merhaba arkadaşlar. Bu konu altında "Squier Classic Vibe Series 60's" modelini sizlere elimden geldiğince tanıtmak istiyorum. Bu gitar üzerinde çok durdum, bayağı bir bilgi sahibi oldum, bunları size sunmak istedim. Umarım alacak arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Öncelikle bu gitar Fender firmasının alt markası Squier firmasının ürettiği üst düzey serilerden birisi. Bullet, Affinity ya da Standart'larla birbirine karıştırmayalım.

Mükemmel ötesi bir işçiliği olan bu gitar Fender Meksika yapım stratlara bazı yönden kafa tutabiliyor. Sağlamlığı olsun tonları olsun.

Gitardan bahsedelim, bildiğiniz stratocaster modeli, Alder yani kızılağaç gövde, klavyesi gül. Üzerinde Single - single - single manyetik bulunduruyor. İsminden de anlaşılacağı gibi swich, potanslar, manyetikler üzerine gerçekçi bir sararma yansıtılmış, bu da eskitme havası uyandırıyor. Köprü olarak alışagelmediğimiz kopya stratlardan farklı olarak üstü açık köprü yapmışlar, hem daha güzel duruyor hem de gerçek bir Fender Stratocaster havaası veriyor. Squier Classic Vibe Strat'ın 60'lar serisinden bahsediyoruz, 50'den ne farkı var derseniz 50lerde gül klavye yerine maple yani akçaağaç kullanılmış. Bu güzel bir görünüm katıyor, ton olarak ta Fenderin esas teneke tonunu daha fazla belli ediyor.

Gövde üzerindeki boyama çok kaliteli. Elinize Fender almışsınız ancak "Fender" yerine "Squier" yazılmış gibi. Zaten başında da demiştim, sakın Affinity, bullet serileriyle karıştırmayın, "bunu alacağıma bullet alırım, param cebimde kalır" düşüncesini sakın aklınıza getirmeyin. Bullet serisiyle arasında 500TL'ye yakın fark var, bu fiyatı fazlasıyla hakediyor.

Tonlarına gelirsek clean tonda bildiğiniz strat tonu, tenekemsi, parlak tınıları var. Ağacından olsa gerek dolgun dolgun. Drive tonları ise SSS olmasından dolayı fazla sert değil, yani tam Blues dinleyicilerine hitap eden bir gitar. Hard Rock'a da gidebilecek türden. Bu gitarı ayrıntılı deneme fırsatım oldu ancak kullanıcısı değilim ama alacağım gitar sırasında en üst seviyelerde.

Diğer çok araştırdığım bir konu, köprüye Humbacker manyetik takviyesi yapıldığında tonda sertleşme, güç hissedilebilir, kaliteli bir manyetik takviyesiyle metal tonlarına yaklaşabilirsiniz. Hazır söylemişken stratla metal yapılmaz diyen arkadaşlara cevabım, SSS stratla bile metal yapılabilir. Ki, bu gitara humbacker takviyesi ile çok sert tonlar alabilirsiniz. Bkz. Adrian Smith, HSS kullanıyor...

Üst eşikten olması gerek, zorlanmadan akor basabiliyorsunuz. Elleriniz diğer tellere takılmıyor.

Kendi yorumumla fiyatını fazlasıyla hakeden bir gitar. Tabii American Fenderlere eş değer bir alet değil ancak okul, bar, cafe konserlerinde sizleri çok çok tatmin edebilecektir bu ürün.

Umarım işinize yarar, böyle bir konu bulamamıştım, açma gereği duydum. Teşekkürler.
    Son güncelleyen flightsim; 16-08-2011, 21:49.

Progressive Rock'a gider mi dostum bu gitar?

Yorum

Abraxas isimli üyeden alıntı Mesajı göster
      Progressive Rock'a gider mi dostum bu gitar?
      Evet, ideal bile denebilir.

Yorum

Merhaba.Pink Floyd, GnR, Bon Jovi gibi isimlerin şarkıları çok hosuma gidiyor.Sence bu gitar bu tarzlara ortalama bir amfi ile uygun mudur.Solak oldugumdan dolayı piyasada gitar yok çok fazla malum ve beni uzun bir sure götürebilecek bir gitar ariyorum ve bunu kullanan birisine sormak isterim paylaşımın için çok teşekkürler

Yorum

Merhabalar,

Ürün Squier'in üst düzey gitarlarından olmasından dolayı lambalı bir amfiyle çok daha iyi bir sonuç verecektir. Ha lambalı olmayan orta halli amfilerle (Marshall MG, Ibanez TBR, Line6 Spider..) de kötü sonuç vermeyecektir elbet, fakat biliyoruz ki lambalı bir amfi gitarın tonunu en iyi şekilde yansıtır. Aslında bunun cevabı ne çalmak istediğinizle ilgilidir, şunu söylemek yanlış olmaz umarım: gitar, amfiden önceliklidir, bir şekilde tonunuzu istekleriniz doğrultusunda şekillendirebilirisiniz.

Esenlikler.

Yorum

flightsim isimli üyeden alıntı Mesajı göster
            Merhabalar,

Ürün Squier'in üst düzey gitarlarından olmasından dolayı lambalı bir amfiyle çok daha iyi bir sonuç verecektir. Ha lambalı olmayan orta halli amfilerle (Marshall MG, Ibanez TBR, Line6 Spider..) de kötü sonuç vermeyecektir elbet, fakat biliyoruz ki lambalı bir amfi gitarın tonunu en iyi şekilde yansıtır. Aslında bunun cevabı ne çalmak istediğinizle ilgilidir, şunu söylemek yanlış olmaz umarım: gitar, amfiden önceliklidir, bir şekilde tonunuzu istekleriniz doğrultusunda şekillendirebilirisiniz.

Esenlikler.
            Aslında gitar amfi önceliği diye bir durum yoktur. Şöyle ki; enstrümanın tonu en son amfide işlenir ve çıkar. Lambalı bir amfide sesi en kötü gitardan bile daha iyi ton çıkacaktır. Dolayısıyla ton için amfi önemlidir ancak, kötü bir gitar da çalımı zorlaştırdığı için istenilen şeyler yapılamayacak ve istenilen ses elde edilemeyecektir. Kısacası kısır döngü, bir nevi paradokstur bu

Yorum

flightsim isimli üyeden alıntı Mesajı göster
              Merhabalar,

Esenlikler.
              Amfi Line 6 Spider 15W ve istediğim tarz metal-classic rock-alternate rock ve türevleri denilebilir. 'SSS tipi gitarla blues yapılır rock ve metale gitmez' sözlerini çok duydum inan clean tonları gerçekten çok hoşuma gitti lakin belirtmene rağmen bir kez daha sormak isterim.İyi bir distortion pedal ve ya manyetik ile daha güçlü ses almak mümkün müdür bu gitar ile?(bkz metallica-slipknot-linkin park).Çok fazla bilgi sahibi değilim ve kafam karışmış bir şekilde...Solak olduğumdan 'onu degil de bunu al' gibi seçim şansım da ne yazık ki çok kısıtlı

Yorum

414141 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                Amfi Line 6 Spider 15W ve istediğim tarz metal-classic rock-alternate rock ve türevleri denilebilir. 'SSS tipi gitarla blues yapılır rock ve metale gitmez' sözlerini çok duydum inan clean tonları gerçekten çok hoşuma gitti lakin belirtmene rağmen bir kez daha sormak isterim.İyi bir distortion pedal ve ya manyetik ile daha güçlü ses almak mümkün müdür bu gitar ile?(bkz metallica-slipknot-linkin park).Çok fazla bilgi sahibi değilim ve kafam karışmış bir şekilde...Solak olduğumdan 'onu degil de bunu al' gibi seçim şansım da ne yazık ki çok kısıtlı
                Dediğin gibi sağlam bir drive pedalı ile sert tonlara ulaşabilmek mümkün, öldü fiyatına aldığım Boss HM-2 heavy metal distortion pedalım ile s-s-s gitarımla bile çok sert tonlara ulaşabiliyorum. Lakin şu var, ben heavy metalin üzerine çıkmıyorum, bunun için aldığım tonlar bana yeterli geliyor.

Tabii ki H-S-S bir strat çok daha iyi bir sonuç verecektir sert tonlar için, ama ben 96 S-S-S Squierimle sert tonlar alıyorum.

Yorum

Merhabalar bisey sormak istiyorum ders aldığım hocam bana Gibson - epiphone arasındaki bağıntıyı fender - squer arasında bulamazsın squer cok dandik gitar demişti. Acaba bunun hakkında neler söyleyebilirsin?

Yorum

Mehmet Nacar isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                    Merhabalar bisey sormak istiyorum ders aldığım hocam bana Gibson - epiphone arasındaki bağıntıyı fender - squer arasında bulamazsın squer cok dandik gitar demişti. Acaba bunun hakkında neler söyleyebilirsin?
                    Epiphone daha önceleri zaten gitar üreten bir firmaydı. Gibson firmasının Epiphone firmasını satın almasıyla üretimi tamamen Çin ve Endonezya fabrikalarına kaydırıldı. Çin ve Endonezya fabrikalarında üretilen Epiphone gitarların işçiliği o kadar kaliteli ki Gibson gitarları çoğu zaman geride bırakıyor. Çok fazla Gibson gördüm çok kötü işçiliğe sahip, sadece adı Gibson. Tek eksiği kullanılan hardware ve ağaç oluyor. Şu an kullandığım Epiphone gitardan gayet memnunum.

Squier ise Fender'in kendi bünyesinde kurduğu yan kuruluşudur. Amerikan Strat ve Squier gitarları sahnede de kullanmış birisi olarak şunu söylemeliyim ki, 2005 yılı civarlarında üretilen Squier gitarlar da Amerikanları aratmıyorlardı. Bazı tonları Amerikan strattan çok daha güzeldi. Ancak şu an için kalite düşmüş durumda bu da doğrudur. Fakat bazı Squier modelleri gayat de güzeldir.

Dediğim gibi iki firmayı karşılaştırmak yanlış olmuş bence çünkü iki firmanın da geçmişi çok farklı. Gibson Amerikan gitarlarında kaliteyi düşürürken Fender, Squier gitarların kalitesini düşürdü.

Yorum

Mehmet Nacar isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                      Merhabalar, inanılmaz bir baş ağrısı çekiyorum şimdi, ama cevap vermeden uyuyamam bu halde Epiphone marka gitarlar kopya değillerdir, tıpkı Squier gitarlar gibi, çünkü bu markalar kasalarında esinlendiği modellerin markalarını üzerlerinde barındırırlar. Squier'ler de Fender ya da Strat yazması gibi, Epiphone'larda Les Paul ya da SG yazması gibi.

Squier kötü değildir, şöyle ki, eski seriler diye tabir ettiğimiz Squier Stratlar çok farklı, Fender Meksika üretimlerini bile solluyor, nereden mi biliyorum, çünkü elimde 96 model Fender Squier Strat var. Ben de müzik hocanız gibi düşünüyordum ama bu gitarı elime alınca bütün fikirlerim değişti, üst bir model değil, Squier Strat. Ama inanın Meksika Fender'leriyle her türlü kapıştırabilirim, rahatlık ve ton açısından.

Aynı fabrikadan çıkan her gitar farklı şekilde sonuç verecektir. Elektronik bir ekipman olmadığından, test edilmediğinden, "Fender değil mi, mükemmel işte" diye bir tabir olmaz, olamaz. Herhangi bir gitar hakkında denemeden, çalmadan, incelemeden yorum yapmak, can sıkıcıdır, ve daha da kötüsü de cahilliktir.

Squier kötü bir marka değildir, bugün bir çok gitarist Squier markasını da kullanır, her ne kadar Fender ve Gibson'lara yönelseler de. İyi squier olduğu gibi vasat squier de vardır, deneme yanılma meselesi tabii ki.

Bahsi geçen Squier'imin linkini yapıştıracağım birazdan, hayırlı geceler olsun.

Buyurun, bir göz atın:
                      Son güncelleyen flightsim; 01-12-2012, 01:04.

Yorum

çok teşekkür ederim

Yorum

Rica ederiz, yardımcı olabildiysek ne mutlu bize

İyi Forumlar...

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                          Initializing Tabs & loading Content...
                          Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse