Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İbanez Vs. Esp/Ltd

Collapse
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• İnceleme İbanez Vs. Esp/Ltd

Arkadaşlar merhaba.

Yeni gitar almak istiyorum. Elimde birkaç seçenek var. Bütçem en fazla 2500-2600 TL. Yaptığım müzik yelpazesi çok geniş. Progressive metalden Blues a kadar her türden çalıyorum ama Progressive Metal çaldığım bi grubum var. Ayrıca çok büyük bir JS hayranıyım. Sizce hangi gitarı alayım ? :

1. İbanez JS1000
    2. Ltd EC1000vb (yanları altın rengi olan)
    3. İbanez JS100 (bu gitarı alırsam dimarzio evo takıcam)
    4. Ltd MH400

Arkadaşlar lütfen bu konuda bilgisi olanlar yazsın.

Yazdıklarının js1000 harici hepsi kore malı gitarlar yani işçilik hemen hemen aynı.
    Js1000 de fiyat olarak diğerlerine göre daha pahalı. Js100 alıp manyetik takarsan yine aynı paraya gelir. Js1000 daha mantıklı js100 den en azından japon yapımı.

js100 elendi

İbanezin signiture modellerinin çoğunda isime para vermiş oluyorsun. Bunu da göz önünde bulundur.

Köprü özelliklerine gelelim... (js100 ü konuşmayacam bu süreden sonra)

Js1000 edge pro tartışmasız çok iyi bir tremolo sistemi sorun çıkarmaz.

Mh400 lisanslı floyd rose. Gayet başarılı ve sorunsuz bir sistem yine.

Ec1000 tune o matic. öncelikle bu sistem modern tremolo sistemlerine göre
    çok daha sorunsuz ve uzun ömürlüdür. Eğer tremolo senin için bir tutku değilse tavsiye ederim. Bir tel koptuğunda konser mahvolmaz üstelik tel değişimi de daha kolaydır. Tabi en önemlisi de sustain daha güçlü çıkar. Daha uzundur.

Manyetikler....

İbanez js1000 in manyetiği çoğu tarza uygun sesler sunar clean de sert tonlarda da başarılıdır. Dimarzio paf pro ve fred. Ama yinede kendi karakteristliği olan farklı bir manyetiktir. İnternetten tonunu dinlemeni tavsiye ederim. Zevk meselesi.

Mh400 emg 81 85 kombinasyonu var. Metallicadan kirk, kerry king , zakk wylde gibi bir çok isim bu kombinasyonu kullanır. Oldukça serttir. Clean tonlarda çok beklentin olmasın. Ama sert tonlarda her türlü karşılar isteklerini. Sustain olarakta gayet iyidir zaten bir aktif manyetik.

Ec1000 emg 81 60 bunu metallicadan james kullanıyor bildiğim kadarıyla daha kullanan bir çok isim vardır ama aklımda kalan bu. Yine bir aktif manyetik ve uzun sustain. Emg 81 köprüde zaten oldukça serttir ve her türlü karşılar seni. Emg 60 85 e göre daha uysal bir manyetiktir. Cleanleride daha başarılıdır. Benim görüşüm en iyi emg kombinasyonu bu manyetiklerdir.

Ağaçlar malzemeler farklıdır. Ama kaliteleri hepsininde iyidir şüphen olmasın. Şu iyidir bu iyidir diyemem. Sadece zevk meselesi.

Gitar alırken en büyük etkenlerden biride rahat edebilmektir. Gitarları dene hangisinde rahat ediyorsun ona bak. mesela ben les paul gitarlarda ibanezlerden daha rahat ederim. ama kişiden kişiye değişir.

Öncelikle tarzına ve yapmak istediğin müziğe göre manyetiğine bir bak dinle sesini. Sonra hangi köprü türüne karar verdiğini düşün. Sonra hangisinde rahat edebiliyorsun karar ver. Ona göre seçersin artık Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bu arada şahsi kararım ec1000 çünkü tremolo kolunu fazla kullanmam les paul gitarlarda rahat edebiliyorum. Ve emg 81 60 da istediğim clean ve metal tonlarını başarıyla verebiliyor. Kararım seni etkilemesin sende düşün benim gibi

Yorum

Ben en iyisi gideyim bigün taksim tünele. Pera müzik ltd satıyor. Zuhal müzik ibanez satıyor. Giderim sabahtan akşama gitar denerim ama gerçekten ikilemde kaldım. Eski gitar hocalarımdan birisi LTD süper gitardır, diğeri de al bitane İbanez Js kurtul ve 10 sene kullanırsın. Arada kaldım sametx sana teşekkür ederim. Başkaları varsa tavsiyede bulunacak seve seve okurum.

Yorum

ek olarak mh400 blues a gitmez.
        js1000 max bütçeni biraz aşıyor. js100 ile kalitesi arasında dağlar var ama bence manyetikte taksan js100 bir js1000 kadar olamaz.
        seçenekleri 2 ye indirdik diyebiliriz. ec1000 ve js1000 tabi tonu rahatlığı ve tremoloyu bir kez daha düşün.

Yorum

bu arada 2600 lira js1000. Mavi olanı değil de siyah olanı daha düük fiyatlı. Yani geçmiyor bütçemi.

Yorum

benim tavsiye edebileceğim viper1000 olabilir. ton açısından en geniş yelpazelerden birini sunar sana. deluxe modellerden yine. kore yapımı. seymour duncan manyetikli.
            epiphone les paul custom düşünebilirsin. muzikenstrumani.com da vardı sanırım stockta.

tremololu ve satriani tarzına yakın bir gitar istiyorsan bu sana js1000 den bile iyi gelecektir
            http://www.mydukkan.com/urunler_deta...=11290&gid=110

gayet iyi gitardır.

Yorum

emrebjk isimli üyeden alıntı Mesajı göster
              bu arada 2600 lira js1000. Mavi olanı değil de siyah olanı daha düük fiyatlı. Yani geçmiyor bütçemi.
              hımm o zaman tremolo istiyorsan rg3570z veya js1000 alabilirsin üstelik japon yapım seni uzun süre götürür yani.

Yorum

JS1000 derim.

Ufak bir duzeltme, kullanilan yeni köpru Edge; yani Edge Pro'dan kat be kat daha iyi bir köprusu var.

Listendeki diger gitarlar çöp zaten.

Yorum

ynx teşekkürler.

Yorum

ynx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                    JS1000 derim.

Ufak bir duzeltme, kullanilan yeni köpru Edge; yani Edge Pro'dan kat be kat daha iyi bir köprusu var.

Listendeki diger gitarlar çöp zaten.

yunus ltd ec 1000 de iyi ama ya tarz meselesi. Tamam kore japon farkını görebiliyorum ama yinede deluxe bir ltd iyidir. bence bir ibanezci olarak objektif bakmıyorsun Ah birde şu ltd nin fiyatları Türkiye de şişmese daha iyi olacak.

Peki rd3570z hakkında ne düşünüyorsun?

Yorum

Ben bu gitarı alırsam babam beni keser Hasta Beşiktaşlı Gerçi ben de öyleyim. O yüzden almam

Yorum

Cidden bende Beşiktaşlıyım Neyse eledik sen js1000 al kurul en iyisi

Yorum

Arkadaşlar merhaba.

Yeni gitar almak istiyorum. Elimde birkaç seçenek var. Bütçem en fazla 2500-2600 TL. Yaptığım müzik yelpazesi çok geniş. Progressive metalden Blues a kadar her türden çalıyorum ama Progressive Metal çaldığım bi grubum var. Ayrıca çok büyük bir JS hayranıyım. Sizce hangi gitarı alayım ? :

1. İbanez JS1000
                          2. Ltd EC1000vb (yanları altın rengi olan)
                          3. İbanez JS100 (bu gitarı alırsam dimarzio evo takıcam)
                          4. Ltd MH400

Arkadaşlar lütfen bu konuda bilgisi olanlar yazsın.
                          Öncellikle Js100 sırf JS Serisinde ucuz bir JS modeli olsun diye yapılmış bir gitardır. (Bkz: Slash Signature Epiphone Goldtop) Signature gitarlar genelde adına yapılmış olan gitaristlerin karakteristik soundunu yanstıtırlar. Js100 veya Slash Sign. Epiphone gibi gitarlar ise bu gitaristlerin soundunu değilde gitarının modelini veya tipini yansıtma amaçlı ucuz işçilikli alt düzey gitarlardır. Bu signature mantığını herkes bilir.

Kendimden örnek verecek olursam: Sıkı bir Synyster Gates hayranıyım. Bende gitarını almak istiyorum ama biliyorum ki Schecter Synyster Standart almak yerine Schecter C-1 Fr almak çok daha mantıklı 100 lira gibi bir farkla...

Js dedin mi blues, enstrümental rock belki biraz da progresif ama metalde dur. Bu yüzden buna dikkat et.

Ltd - Mh400 ise denediğim gitarlar arasında en çok zevk aldıklarım arasında. Metal ve progresif çok güzel yapılabilir, fakat blues da dur... Ltd Ec1000 hakkında susmayı seçiyorum. Çünkü ne gitarı elime alıp denemişliğim ne de hakkında en ufak bir bilgim var. Js100 hakkında yazdıklarımın bir çoğu zaten Js1000'de de etkili faktörlerdir.

Kendi önerime gelecek olursak: Ibanez'in Prestige serisinden bir gitar senin işini fazlasıyla görecektir . Ibanez gitarlarla neredeyse her tarzda çalmak mümkün. (Bu benim düşüncemdir, katılmayanlar olabilir.)

Rg1570'ü denedim bu yüzden onu önerebilirim. Ha neden bütçem 2500 iken neden sen bana Rg2570 yerine 1800 liralık Rg1570'i önerdin dersende...

Hemen yerinde bir alıntı yapayım ynx'den

ynx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                          Edge Zero köprü sistemi, Çin'de üretilmektedir. Kullanılar maddeler daha ucuzdur. Kıyasladığım köprü, hiç şüphesiz Edge Pro köprüsü. Edge Pro, Gotoh Japon üretimi bir köprüdür. Kesinlikle daha sağlamdır. Bilginize...

sametx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                          Gitar alırken en büyük etkenlerden biride rahat edebilmektir. Gitarları dene hangisinde rahat ediyorsun ona bak. mesela ben les paul gitarlarda ibanezlerden daha rahat ederim. ama kişiden kişiye değişir.
                          Ayrıca arkadaş haklı mesela bende Les Paul kasalarda rahat çalamıyorum, batıyor. Rg strat kasaları benim en rahat ettiğim kasa tipi, arkadaş demiş kişisel diye. Haklı .

Yorum

Teşekkürler. Bi de şöyle birşey var ; ben şu an cort x11 kullanıyorum ama olabildiğince metal tonu alıyorum ve Coil tap olması strat tonuna yaklaşan tonlar elde etmemi sağlıyor. JS1000 de çift coil tap var. JS1000 benim şu an kullandığım gitardan her türlü (gerek metal gerek blues) daha iyidir diye tahmin ediyorum. Cort x11 bile beni kısmen tatmin edebiliyorsa js1000 beni kesinlikle tatmin eder diye düşünüyorum. Ayrıca neden yeni gitar almak istediğimi açıklayayım ; gitarım artık bana yetmiyor. Gerek kayıtlarda gerek grup provalarında gitar artık bana yetmiyor. Çıtayı yükseltmek iyidir diye düşünüyorum.

Yorum

Teşekkürler. Bi de şöyle birşey var ; ben şu an cort x11 kullanıyorum ama olabildiğince metal tonu alıyorum ve Coil tap olması strat tonuna yaklaşan tonlar elde etmemi sağlıyor. JS1000 de çift coil tap var. JS1000 benim şu an kullandığım gitardan her türlü (gerek metal gerek blues) daha iyidir diye tahmin ediyorum. Cort x11 bile beni kısmen tatmin edebiliyorsa js1000 beni kesinlikle tatmin eder diye düşünüyorum. Ayrıca neden yeni gitar almak istediğimi açıklayayım ; gitarım artık bana yetmiyor. Gerek kayıtlarda gerek grup provalarında gitar artık bana yetmiyor. Çıtayı yükseltmek iyidir diye düşünüyorum.
                              Mantıklı tabi ki de yetmez . Cort X-6 orta düzeye yakın bir gitar olduğu için elbette daha iyilerini isteyeceksin. Coil tap mantığını anladım eğer aklına yatıyorsa al . Ama Rg1570'i deneme imkanın varsa kesinlikle çalman gerektiğini düşünüyorum. Dün arkadaş almış Mrb'sinden gitar akıyor resmen .

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X