Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Elektro Gitar Köprü Çeşitleri

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Eğitim Elektro Gitar Köprü Çeşitleri

Merhabalar.

Bu başlığı, sıfırdan başlayan ve köprü çeşitleri hakkında hiç bilgisi olmayan arkadaşların işlerine yaraması umuduyla hazırladım. Umarım faydalı olur. İsteyenler ekleme yapsın, bilgilerimiz paylaştıkça büyüsün =)

Elektro gitarlarda temel olarak iki farklı çalışma prensibinde köprü sistemi vardır.

* Sabit köprüler.
    * Hareketli köprüler.

Hakeretli Köprüler

Bu köprüler gitar gövdesinde açılan bir oyuğa iki vida yardımı ile tutturulur, ve teller bu vidalarla tutturulan köprüye bağlanır. Türüne göre öne ve arkaya hareket edebilir ya da sadece öne haraket edebilir şekilde olurlar.

Bu hareketlerin amacı, telleri gererek/gevşeterek sesi inceltmek ve kalınlaştırmaktır. Sesdeki bu değişim ile çalım esnasında efekt katmış olunur parçaya.

Köprünün ileri/geri hareketinden sonra tekrar aynı pozisyonuna gelmesini, arka tarafındaki blok denilen kısımdan, gitar gövdesine yaylar ile bağlanması şeklinde gerçekleştirilir. Bakınız;

Köprüdeki bu hareket, tremolo kolu (vibrato kolu/whammy bar) denilen parçanın köprüye monte edilmesi ile sağlanır. Çeşitli tremolo kolu örnekleri için bakınız;

** Çeşitli Hareketli Köprüler **

Tremolo Köprüler : Genelde çift yönlü hareket ederler, ama tek yönlü olanlarıda bol miktarda mevcut.

Tremolo köprünün tüm parçaları;

Floyd Rose Köprüler : Floyd Rose aslında modeli değil, tescilli bir markadır. Ama gitaristler arasında bu tarz köprülerin genel adı Floyd Rose olarak kalmıştır. Çift taraflı hareket eder.

Floyd Rose köprünün tüm parçaları;

Birde yine hareketli sistem olmasına karşın, gitara monte edilişi ve işleyişi daha farklı olan bir köprü modeli var. Üretici ve tanıtıcı firmanın isminden dolayı, bu köprü çeşidinide Kahler Tremolo Sistem olarak adlandıralım. Bu sistemde yine iki türlü hareket sağlar.

Arkada bloğu tutacak yaylar ve bu kısım için oyuk yoktur, gitar farklı bir biçimde oyulur bu köprüyü yerleştirmek için. Bakınız;

Köprünün yayları kendi içindedir. Yapısını anlamak için Floyd Rose firmasının ürettiği benzer stil şu köprüye bakınız, tüm detaylar ortada;

Gitar üzerindeki konumu şu şekildedir;

Birde çok sık rastlayamayacağımız bazı hareketli köprü sistemleri var. Açıkcası benimde yeterli bilgim yok bunlar hakkında, ama bilinmesi açısından yazayım bazılarını.

Stetsbar Tremolo Sistem : Gitara monte edilişi Kahler gibidir. Çift yönlüdür.

Bigsby vibrato : Diğerlerinden çok farklı bir bağlantı biçimi vardır. Tek yönlüdür.

Yapısını çok iyi anlatan iki video;

http://www.youtube.com/watch?v=23DH-uFn6A8&NR=1
    http://www.youtube.com/watch?v=8eNOvWKmQSI

Tailed Bridge (Floating tremolo) : Kahler tarzı monte edilir gitara, tek yönlüdür.

Les Trem Tremolo : Tek yönlüdür.

Hareketli köprü olarak bunlardan farklı isimleri olan daha pek çok model bulunabilir, ama hepsi buraya kadar öğrendiğimiz türlerin benzerleri. Temel olanlar bunlar.

Sabit Köprüler

Telleri bağladığımız kısım hiç bir şekilde hareket etmez bu köprülerde.

Tune O Matic : İki çeşidi vardır. Birincisinde köprü eşiğin hemen arkasındadır, teller buradaki yuvalara takılırlar. Akustik gitar mantığı gibi bir nebze.

İkincisinde ise köprü diye bir madde yoktur. Sadece eşik vardır. Gitar gövdesinde delikler olur, teller önce arkadan geçirilir bu deliklerden, sonra akort burgusuna bağlanır. Bu tarz gitarlara string thru body denir. Bakınız;

Hard Tail Bridge : Bu tarz köprülerde ise, eşik aynı anda köprü vazifeside görür. Teller aynen string thru da olduğu gibi, arkadan geçirilir. Görüntüsü yüzünden çoğu zaman tremolo köprü zannedilir. Bakınız;

Stop Tail Bridge : Yine hard tail de olduğu gibi, eşiğin aynı zamanda köprü vazifesi gördüğü köprülerdir. Örneğin;

Zahmet edip okuyan herkese teşekkür ederim.
    Son güncelleyen yutup123458; 07-09-2011, 10:47. Sebep: Fotoğraflar güncellendi.

Çok hoş bir konu olmuş,teşekkürler.

Yorum

birkaç tane karıştırdığım vardı öğrenmiş oldum sağol

Yorum

Hiç duymadıklarım varmış çok sağol.

Yorum

lütfen yardım edin ! ! !

Arkadaşlar merhaba bir şey sormak istiyorum bu ara bi gitar alacağım fakat iki gitar arasında kalmış durumdayım karar veremiyorum gitar özellikleri aynı fakat sadece körpüleri farklı.. İbanez rg1570 suede red ve ibanez rg1570z bu iki gitar arasında gidip geliyorum birinde rg1570 de edge pro var iken rg1570z de zr tremolo var çözemedim hangisi daha iyi bana edge pro daha iyi gibi geliyor ama zr tremoloyuda met ediyorlar. bende almışken iyi alayım diyorum arada kaldım lütfen yardımcı olun.. kaç gündür deli oldum yardımcı olursanız sevinirim..

Yorum

''ynx'' yani yunus abinin dediğine göre zero'lar çinde üretiliyormuş pro'lar daha iyimiş.

Yorum

teşekkür ederim arkadaşım gerçekten bu konudan anlayanlar varsa etrafında bilgilendirirsen sevinirim.. kırdım kafayı kaç gündür..

Yorum

iyidir ibanez ama bişe soracam kahler tremolo satar mı kenan usta bende bunla kafayı yedim

Yorum

Dostum, ellerine sağlık. Benim gibi "Elektro Gitar"'a başlayanlar için çok güzel bir anlatım olmuş. Teşekkürler.

Yorum

dostum çok güzel düşünmüşsün emeğine sağlık ama malesef resimler silinmiş.

Yorum

Teşekkür ederim.

Bütün linkler yenilendi. Anlaşılmayan bir durum olursa yardımcı olabilirim.
                      Son güncelleyen yutup123458; 07-09-2011, 10:53.

Yorum

Eline Sağlık

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                        Çalışıyor...
                        X