Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Floyd Rose'a Dair

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Lütiye Floyd Rose'a Dair

Merhaba,
    Şimdiye kadar Floyd Rose köprülü birkaç gitar elimizden geçti (aralarında şu anda ismini hatırladığım bir tek Cort X11 var ) Soruma gelecek olursak; köprünün arkasındaki kapak açıldığında hep bu vidaların gitar gövdesine (doğrudan ağacın içine) vidalandığını gördüm; ahşabın fiziksel olarak pek dayanıklı olmadığını ve tellerin uyguladığı çekim kuvveti (+ kendimiz köprüye abandığımız veya sadece çaldığımız zamanlar dahi uyguladığımız kuvvet) ile bu vidalar zamanla ağaca hasar verecek ve yerinden çıkacaktır (kalıcı bir hasar meydana getirerek)
    Başka bir floyd'lu gitarda arkadaşım vidaları gevşetirken gitarını kullanılmaz hale getirdi. Vidaların konik tipte olması nedeniyle sıkıp-gevşettikçe her seferinde giriş kısmını daha da büyütmesi ve gevşetme seçeneğini zamanla ortadan kaldırması söz konusu.. Fakat kullandığımız gitarlar orta sınıf (bahsi geçen x11 civarı) cihazlardı. Üst sınıf gitarlarda (japon üretim ibanez v.s..) Floyd mekanizması yine bu şekilde mi kurulmaktadır? Vidalar doğrudan ağacın içine girecek şekilde..
    Bu konudaki fikirlerinizi ve bilgi birikiminizi paylaşmanızı bekliyorum =)
    Teşekkürler

10 yıllak vintage ibanez ler var ki o zamanlarki köprü yayları teknolojisi şu anki kadar iyi değildi.Vainin gitarlarıda var yüzlerce eski.
    Hepsinin köprüsü yayları sağlam.

Yorum

yanılmıyorsam edge pro ve edge zero sistemlerinde böyle bir olayla karşılaşma olanağın yok diyebilirim ama diğer üst düzey gitarlar için (örneğin jackson USA select) yorum yapamayacağım... çünkü elime almadım

Yorum

benim için de İbanezin arka kapağını açmak kısmet oldu
        ve ben de aynen sizin dediğiniz gibi bayağı bir şaşırdım
        saç vidası gibi bir vida yerine ağaç vidası takılması enteresan.
        acaba köprü pozisayonu bozulursa bu vidalara el atmak gerçekten doğru mu?
        Yay eklemek veya çıkarmak daha doğru değil mi?
        selamlar.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
        Initializing Tabs & loading Content...
        Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
        X