Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Floyd Rose lu Gitar Akort etmek

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• İnceleme Floyd Rose lu Gitar Akort etmek

Slammer marka elektro gitar aldim. Ancak bi türlü akordu tutmuyor. Akort kilidi var. Kilidi de yapmama karsin kisa sürede akortda kayma oluyor. Ayrica floyd rose tremolo kolu mekanizmasi var. Tahminim buradan olabilir. Acaba nasil düzeltilir? Yoksa teller zaman geçtikçe mi yerine oturur? Simdiden tesekürler......

Düzenleyen - Selcuk on 21/11/2004 02:58:56

1. sapta sorun olabilir.
    2. Teller yenidir.
    3. Kiltte problem vardır!

Yorum

4. tremoloda da sorun olabilir.

Şöyle ki;
      kimi eski tip tremololarin üzerindeki ince ayar vidalarının diş atlayarak (çaktırmadan, yavaş yavaş) akort kaçırtTığını gördüm.

bu değilse ama akort az az kaçıyorsa yine tremolodaki ince ayar araçlarıyla ilgili olabilir.

ama akort çok çok kaçıyorsa dark'ın dedii gibi üst kilitle ilgili olmalı...

ayrıca teller çok yeniyse daha oturmamış da olabilir.

bir de gitarın yakınında ısı kaynağı var mı (ya da bir soğutucu) ona da dikkat et bakalım...

Yorum

floyd rose fazlasiyla kalkik halde duruyorsa gitarin arka kismindaki kapagi ac orda floydrose u tutan yaylar var onlarin gitarina agacina bagli oldugu vidalari biraz SIK sonra tekrar akord et. bir de gitari tune ederken her teli tune ettiginde teli iyice cektir belli bir esneme payi var sonucta. bir de entonasyon ayarinda bir bozukluk olabilir o da soyle ki bazi gitarlari tune ettigin zaman mesela bos tel la veriyor diyelim 12. perdeye bastiginda da la vermesi gerekirken tam la vermez bu durumda entonasyon ayari bozulmustur. bi gitar teknisyenine gotur o halleder

Yorum

Bence yaylari de?i?tirsen o gitarlarin malzemesi ve kalitesi oldukca dü?ün tremoluyu tutan yaylar sorunu çözebilir

Yorum

Floyd Rose lu Gitar Akort etmek

floyt rose'lu gitarım aldığımdan beri akort yaptıktan sonra bozuluo akortu..ayar yaptırdım bilen birine(bu işlerle uğraşan yaşlı biri),tellerini değiştirttim.ama aynı sorun devam ediyor..sorun neden olabilir..nası halledebilirim? yardımcı olursanız sevinirim

Düzenleyen - saint_anger on 17/07/2007 22:26:33

Yorum

gitarının markası modeli ne? kilit sistemi var mı? ben cort x-6 kullanıyorum kilit sistemindeki vidaları yeterince sıkamadıysan hemen akort kaçırıor.çok sinir bozucu birşey

Yorum

Arkadaşlar ya sizin x6'nız başka bir alemden gelme ya da ben gitarımın üstüne çok düşüyorum.En son kilit sistemini taktığım zamanı bile hatırlamıyorum fakat akort sorunum hiçbir zaman olmadı.Tremolo kolu kullandığım bir ekipman değildir pek ama onu geçiniz,gitarın floyd rose'una alacağınız var gibi abanmayın,gitarınızı çok sıcak yerlerde tutmayın ve gereksiz bend işlerinden kaçının.
                Floyd Rose'a iyi davrandığınız takdirde oda size bir kıyak geçecektir
                Ayrıca en azından Standart E akort sistemine kulağınız aşina olsun,akordunuz azıcık kaçtı mı bile,hiç öyle yok telin 4.perdesine basıp ona göre ayarlıyayım olaylarına girmeden elinizi burgulara götürün ve şakır şakır akort edin tüm tellerinizi.
                Kendimden bir örnek vermek gerekirse,son 1 aydır akordum si de.En son pazar akşamı akort ettim ve şimdide bu yazıyı göndermeden elime akort aletini alıp son durum nedir diye baktım size iletmek için.Şöyleki sadece sol(G) telim biraz fazla gitmiş o kadar.Diğerleri olması gereken çizginin bir iki milim uzağında

Yorum

haklısın Slipknot aslında gitarın akort tutmaması diye birşey sözkonusu değil.sadece akorttan sonra vidalar yeterince sıkılmamışsa floyd rose'u kullanınca ya da bend yapınca hemen bozuluyo.ama vidalar ii sıkılmışsa sorun kalmıyo.ben ilk başlarda o sıkıntıyı çekmiştim açıkcası ve sorunun gitarın floyd rose'unun adiliğinden falan kaynaklandığını düşünmeye başlamıştım.sonradan anladım ki gitar canavar gibigitarımı seviyorum ***

Yorum

öf amma dertli başınız varmış arkadaşlarım geçmiş olsun kolay kullanımlar dilerim
                    bunları duydukça floyd roselu gitarlardan uzaklaşıyorum
                    zira bana hiç gelmez yok iki saat akotla uraşıyım sonra çalayım vidalar somunlar flan
                    Allah sabır eylesin ne diyim umarım değiyordur

Yorum

Aslında Floyd Rose avantajlı bi sistem özellikle solo performansta çok işe yarıyor ama kullanmayı bilmek gerek yoksa akort çok problem oluyor...

Yorum

gitarının markası modeli ne? kilit sistemi var mı? ben cort x-6 kullanıyorum kilit sistemindeki vidaları yeterince sıkamadıysan hemen akort kaçırıor.çok sinir bozucu birşey
                        bendede cort x6 var.kilit vidalarını biyerden sonra çok sıkmaya korkuyorum kırmayayım diye.daha öğrenme aşamasında olduğum için bunun yüzünden gitarımdan soğudum.elime alasım gelmiyor

Yorum

E size kim dedi gidip floyd'lu gitar alın diye komşular.

Yorum

Tekrar söylemek gerekirse; floyd rose öcü değil arkadaşlar, bu kadar korkmayın..

Yorum

öcü değil ama dediğim gibi..bunu halletmeyi bilsem sorun olmaz banada

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Çalışıyor...
                              X