Duyuru

Collapse
No announcement yet.

flamenko gitar çeşitleri..

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• flamenko gitar çeşitleri..

arkadaşlar flamenko gitarlarında yapılan müziğe göre çeşitleri varmı mesela acıklı bir parça için farklı yapılmışı neşeli için farklı yapılmışı varsa adları nedir hangisiyle alıp başlamak gerekir boyle birşey duydum merak ettiğim için danışıyorum..yani gitar yapımı bakımından

Düzenleyen - flamenkoerdm on 23/10/2006 13:49:17

bu konuya ait kesin bir bilgim yok ama şöyle birşey söyleyebilirim, gitar yaptırırken yapan ustaya nasıl tonlar istediğini söylersin, mesela daha yumuşak ve daha duygusal tonlar için oval ve mat bir ses, daha hareketli ve canlı tonlar için düz ve keskin bir ses..gibi..

Yorum

istedigin tonda yaptırırsın ama gitar yaptırmak coookk pahalı bi is

Yorum

ya ben sadece müziğine gore flamenko gitar olduğunu duydum doğrumudur

Yorum

o konuda bilgim yok ama oyle bise varsa ilginc hakkatten

Yorum

ya bana ole dediler flamenkoda tarzlar varmış ve o tarzlara gorede gitarları bende hemen buraya forum açıp danışıyım dedim

Yorum

Hayır, normal flamenko ve negra flamenkolar var 2 çeşit olarak hepsi bu.

Yorum

tamam işte onları anlatırmısınız bana biraz

Yorum

Anlatırmısn ız derken nasıl komşu, neyini merak ediyorsun, anatomik yapısını mı, kullanılan ağaçlarını mı?.

Genel olarak klasikten fazla bir farkı yoktur. Daha dar gövdeye daha ince sapa sahiptir. Yan ve arkaların kalınlıklarında klasiğe nazaran ufak farklılıklar bulunabilir. Bunun dışında en belirgin özelliği gövde ağaçlarının klasik gitardaki çeşitlilik ve gül yoğunluğu yerine servi özelliklede ispanyol servisi kullanılmasıdır. Bu gitara flamenko gitarların gelenksel renk ve ses karekteristiğini verir.

Negraların tek farkları gövde ağaçlarının gül ağacından yapılmasındır. Bu sayede gül ağacını sıcak tonları ve ince kasa karışımıyla klasik gitarın yumuşak tonları ile flamenko gitarın genel karekteristiği harmanlanır, pek çok büyük gitarist negra gitarları daha çok sever bu özeliklerinden dolayı. Onun dışında diğer flamenko gitarlarla çok fazla bir farklılık göstermez. Bunun dışında genel olarak başka merak ettiklerin varsa burada ya da klasik gitar bölümünde sorabilirsin komşu.

Yorum

bu kadarı yeterli oldu sağolun

Yorum

ispanya da bulundum ve gıtar çesıtlerını ınceledım..çalınacak parçanın karakterıstıgıne gore gıtar olması namumkun ..allegrıas a gore baska solea ya gore baska gtar bence olamaz
                      ..gıtar ıçın agaç onemlı ..yanı gıtar yaptırılacaksa agaç seçımı onemlıdır..flamenco ıçın çogunluk ozellıkle on kapak için gul tercıh edılır..ve ladın çok onemlı..servı agacını yıne ılk duydum ve ınce klavye flamenco gıtarıstlerın tercıhı degıl

Yorum

ispanya da bulundum ve gıtar çesıtlerını ınceledım..çalınacak parçanın karakterıstıgıne gore gıtar olması namumkun ..allegrıas a gore baska solea ya gore baska gtar bence olamaz
                        ..gıtar ıçın agaç onemlı ..yanı gıtar yaptırılacaksa agaç seçımı onemlıdır..flamenco ıçın çogunluk ozellıkle on kapak için gul tercıh edılır..ve ladın çok onemlı..servı agacını yıne ılk duydum ve ınce klavye flamenco gıtarıstlerın tercıhı degıl
                        Zatenyok böyle bir gruplandırma gitarlarda.

Burada bir yanlışlık var çünkü ön kapak için gül kullanılmaz, ladin ya da sedir kullanılır, servi ise flamenko gitarın geleneksel ağacıdır ilk çıktığından beri, ayrıca ince klavyeye değil ince sapa sahiplerdir genellikle.

Yorum

gıtarlarımın bırının on kapagı gül ıyı bır performansı var dıgerı ladın..çalgı egıtım okudum agaçlar hakkında bılgım mevcut ..sap ıle neyı kastettınız?

Yorum

Tekrar söylüyorum gül ağacı ses tahtası ağaçları arasında değildir. Bence siz gül derken yanılıyor ve benim tahminime göre sedirle karıştırıyorsunuz, bir resim koyarsanız yardımcı olurum.

Sap derken enstrümanın topuktan kafa kısmına kadar olan tüm bölümünü kastettim ki tanımı budur, klavye ya da tuşe perdelerin bulunduğu abanoz ya da gülden olan kısımdır.

Mesleğim lütiye'lik yani enstrüman yapımcılığı, doğal olarak gitarlarla ve ağaçlarla ilgili oldukça bilgiye sahibim.

Düzenleyen - Lord Sparhawk on 09/11/2006 23:46:43

Yorum

gıtarımın yapıldıgı agacı tabıkı bılıyorum yapılırken yanındaydım..bunu sıze kanıtlamak zorunda degılım..ayrıca meslegınızede saygım var.. basarılar

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Çalışıyor...
                              X