Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sap ayarı...

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

İnceleme Sap ayarı...

Cort SFX1F marka akustik gitar aldım daha önce elime geçti. Bütün perdeleri tek tek denedim gayet güzel ve çızırtısız ses geliyor.

Ama bare basarken biraz sert vuruyorum az bir cızırtı geliyor.

Sap ayarına biraz baktım ama oynatmadım bile diyebiliriz.

Sormak istediğim sap ayarı sağlıklı olarak nasıl yapılır? Doğru ayar yaptığımızı nasıl anlarız?

sapın gövdeyle birleştiği yerdeki perdeye basıyosun aynı anda 1. perde ye basıyosun bastığın yerlerin tam orta nortasındaki fretle en kalın telin arasında boşluk olması lazım kusursuz ses için yani sapın hafif içbükey olması lazım o boşluğu da azar azar sapın tepkisine göre ayarlıyorsun yalnız fazla iç bükey yaparsan 6 7 . perdelerden sonra çalmak güçleşirumarım anlatabilmişimdir

Yorum

Gayet net anlattınız teşekkür ediyorum Ben de başka bir yöntem bulmuştum daha dün. İlk ve son frete denk gelecek şekilde koyuyorum çelik cetveli ve bütün fretlerin çelik cetvele değmesini sağlıyorum bu da işimi gördü ama sizin dediğiniz daha pratik geldi.

Perdesine bastığım tel anladığım kadarıyla kalım E telinden bahsediyorsunuz, peki bu aradaki boşluk tam olarak ne kadar? 0.1 mm gibi mi yoksa yarım mm gibi mi?

Yorum

ben onu göz kararıyla yapıyorum kalın E telinde,deneme yanılma yöntemiyle en rahat çalabileceğin sap ayarına ulaşırsın sonra direk o mantıkla sap ayarlarını rahatlıkla yapabilirsinölçü istiyorsan youtube dan trussrod adjustment diye arat uygulamalı gösteriyo...

Yorum

Bende hafif iç bükey yaptım dediğiniz gibi gayet güzel oldu Üzerine 012" lik teller koymuşlar. 010" tel aldığımda biraz daha rahat olacak.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yorum

önemli değil

Yorum

Arkadaşlar , benim viper-by rodriquez gitarım var fakat 2 defa tel degıstırdım 2 sinde de telleri taktıktan sonra akort olmuyor gıtar ne yaptıysam olmadı sorun nerede

Yorum

teşekkürlerrr
                Son güncelleyen korsanhoca; 15-02-2011, 06:01. Sebep: gerek kalmadı

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                Initializing Tabs & loading Content...
                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                X