Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Parmak mı, pena mı?

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Parmak mı, pena mı?

Selam arkadaşlar,5 yıldır gitar çalarım.Gitar çalmaya klasik gitar ile
    başladım.Parmaklarımla çalarım.Ben ritm gitar çalıyorum.Buda
    beni akustik gitara yöneltti.Fakat parmakla çaldığımdan tellerden iyi ses alamıyorum.Pena ile çalmak özellikle arpej çalarken zor oluyor.
    Ne yapmalıyım?
    Pena'ya geçiş şartmıdır?
    Şartsa pena ile arpej tekniği nasıldır? tellere vururken mi teline alttan,si teline üstten,sol teline alttan vurulur gibi bir mantık varmıdır?

akustikte parmakla arpej atılabilir, klasiğe göre biraz daha zor olabiliyor tabi tellerden dolayı.
    penayla arpeje alışmalısın mutlaka.
    mesela penayla üstteki bas tele vurduktan sonra ölçüye göre alt üç teli taramayı dene. ayrıca serçe parmağı ile süsleme yaparsan, çok güzel ses alabilirsin.

Yorum

zaten akustık gıtarı klasıkten ayıranda bu degıl mı?
      pena sart bence!yoksa gercekten parmakla calabılırsın ama nereye kadar..!
      arpej konusunda sabırlı olmak gerek,zamanla perde aralıklarına sag elın daha ıyı alısır..
      en cok bılınen p i m i a i m i arpejını basıt akorlara basarak hızlandırmaya ve yenıa rpej ler denemeye calıs..ısı ılerletınce penayla cok daha gusel calmaya basaldıgının farkına varırsın
      kolay gelsın!

Yorum

eğer akustik çalıcaksan diğer arkadaşların dediği gibi penaya alışmalısın... penanın nasıl vurulucana gelicek olursak senin tahmin ettiğin gibi "tellere vururken mi teline alttan,si teline üstten,sol teline alttan vurulur" mantığı yok.akustik gitardaki pena trekniği (belki duymuşsundur!) alternatif pena tekniğidir...bu teknikte temel olarak sırayla bir üstten bir alttan vurulur ve sırayla bu şekilde gider..ancak tabi iş bu kadar kolay bitmiyor çünkü herzaman bu şekilde gimez notaların değerine(kaçlık vuruş olduğuna) göre durum değişebiliyor..bence bunun için ya iyibir metod kitabı al ya da ders....

Yorum

Aslında her iki türlü de çalınabilir...Fakat parmakla çalındığında akustik gitarın ahengi olan tiz sesleri düzgün alamazsın.Bir zamanlar bende penayla arpeje zorlanırdım.Fakat çalışınca da oluyor.Pena ile
          çalman tatminlik açısından daha doyurucu olacaktır...Biraz çalışırsan
          hiç te zor olmadığını göreceksin.Fakat vuruş,mızrap tekniği bazen karışık olabiliyor.Alttan üstten mızraplar gelişine göre deişebilmekte.Fakat yine de kafaya takacak bir şey olmamalı bundaSevgiler!

Düzenleyen - KronikDeli on 07/09/2003 03:58:16

Yorum

ben penayı sevmiyorum penaylada çaldım ama bence pena elimin özgürlüğünü kısıtlıyo. parmaklarıma kelepçe vurulmuş gibi hissediyorum. bence her halükarda parmaklarla çalmak daha iyi.
            akustikten ses alma olayınıda kendin ayarlıyabilirsin bence.
            (bununla beraber haklısın ses çıkmıyo klassic çal hocam bence)

Yorum

aslında parmakla calınca ozgurluk kısıtlanıyoo!sebebı zaten acık..gıtardan ses cıkarmak ıcın parmaklarınızı kasıyorsunuz..soyle dusun solo calarken arpeje gecmek akustık gitarda, parmakla calıyosanız cok zor olacaktır..
              bence en dogrusu tecrube edıp kendın ıcın en uygun olanı bulman..zevkler ve renkler tartısılmas.kolay gelsin

Düzenleyen - Yakaza on 07/09/2003 20:51:14

Yorum

ben 3-4 sene boyunca akustiği tırnağımla çaldım ama sonra anladım ki penayı iyi kullanmasını öğrendiğin zaman akustik gitarın o harika tonunu çıkarmaya başlarsın..

hani bazı şarkılarda akustik ritim kısımları vardır, gitarın sesi ne güzel çıkıyo dersin..örnek verecek olursam oasis'in wonderwall şarkısındaki akustik gitarın sesi mükemmel değil midir sizce de..işte o tonu penayla daha iyi çıkarabildiğimi farkettim..
                işin ilginç yanı 5 sene sonra gitar dersi almaya başladım, hocam penayı da yanlış tuttuğumu söyledi birde ona alışmak zorunda kaldım henüz tam alıştığım söylenemez ama volume arttı wonderwall'daki o tona daha çok yaklaştığımı farkettim..
                işte bu sebeplerden, bence akustik gitar pena ile çalınır..ama canın sıkıldığı zaman tırnaklarınla çal, özgür hisset kendini..

pena ile arpej çalarken de bir önerim; bir sonraki vuracağın tele göre yukarı veya aşağı doğru vur..örneğin bir sonraki şimdikinden yukarıda ise tele aşağıdan yukarı doğru vur..
                böyle arpeji penayla daha kolay çalabilirsin..

Yorum

tabiki bu kavramlar kişiden kişiye göre değişiyo seninde dediğin gibi zevkler tartışılmaz.
                  işte benimde hoşuma parmak gidiyo. elle ritim vurmakta çok büyük haz veriyo kendimi tanrı gibi hissediyorum
                  abarttım dimi ama o an ki duygularımı bunlar ifade ediyo...

sonuç olarak herkes kendi karakterine uygun olanı yapsın tabiki.
                  herkese başarılar

Yorum

Aslında iyi olmak için ikiside şart!

Yorum

Gitarina gore degisir. Bazi akustikler parmakla calinir bazilari penayla.

Yorum

dedıgın galıba soyle olucak tel kalınlıgına gore akustık parmakla calınır veya calınmaz...
                        ben 0.10 tel kulanıyorum elımlede calabılıyorum ama bunu 0.12 yaptıgımda calınmıyor elle tabiikii..

Yorum

tel araliklarina gore degisir. akustik gitarlar hakkinda genel bilgi adli bir konu baslattim ordan bakabilirsin. 0m veya 000 boyutlu gitarlar parmakla calinir bunlarin teleri arasinda bayağı bir aralik vardir klasik gitar gibi.

Yorum

ben akustik çalıyorum ilk önce parmakma başlamıştım sonra penayı denediğimde daha güzel ses çıktığını farkettim fakat pena bana çok zor geliyordu. zamanla alıştım yine zor olabiliyor.daha sonra parmaklarımla çalmayı denediğimde zorlanmaya başladım eskisi gibi parmaklarımı rahat hareket ettiremediğimi farkettim acaba yine parmalarımla çalmayı da önemsemeli miyim yoksa penayla çalmak yeterli mi

gitarınızın sesi hiç kesilmesin taki telleri kopanakadar

Yorum

şahsi fikrim; akustiği pena ile çalmaktan yana; fakat illa akustik penayla çalınacaktır diye bi kuralda yok, olamaz da.
                              bence en iyisi çalışmalarını ikiye böl; hem penalı hem de parmakla devam et. zamanla biri daha ağır basacak (müzik tarzın, zevkin, şartların getirdiği şeyler vs...)

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Çalışıyor...
                              X