Duyuru

Collapse
No announcement yet.

gitarda el teknikleri

Collapse
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• gitarda el teknikleri

Sağ El Teknikleri
    (Destekli Vuruş (Apoyando) ellere parmağın ucuyl
    T a vurularak vurulan parmak vurma yönündeki ilk tele dayanır.Bu şekilde oldukça dolgun ve volümlü bir tını elde edilir.Parmak uçlarından elde edilen yumuşak sesin tırnağın sert tınısı ile bitmesi gitarın karakteristik sesini verir. Vurulan ve diğer tele dayanan parmak dayandığı teldeki sesi keser. Bu nedenle Destekli vuruş tekniği teksesli çalınan ya da armonide öne çıkması istenilen seslerde kullanılır
    Sağ El Teknikleri
    Desteksiz Vuruş -Açık Vuruş (Triando)
    Arpej, Tremolo gibi tekniklerin kullanılmasında bu vuruş şekli kullanılır.Telle vurduktan sonra parmak başka tele dayanmaz. Sağ el parmakları avuçta top varmış gibi tutlmalı. Elin yanlış yerleşmesi ileride düzeltilmesi neredeyse imkansız hale gelebileceğinden bu konulara gerekli özen gösterilmelidir. Ahmet Kanneci Gitar Metodunda ayrıntılı resimler bulabilirsiniz. En doğrusu eğitimli bir klasik gitar hocasından ders alınmalıdır.
    Sol El Parmaklarının Durumu
    Başparmak yukarıdan görünmemeli.Avuç içinde top tutuyormuş gibi el pozisyon almalı ve tellere dik olarak parmak uçlarıyla basılmalıdır. Avuç içi klavyenin altına birleşmemeli ve parmaklar basılmadığı durumlarda da telleri göstermelidir.

(arkadaşlar klasik gitara ilk başlayanlar için değişik konular açıyorum ilgilenirseniz bu konularda seve seve yardımcı olurum)

Sevgili arkadaşım konu kirliliği olmasın diye söylüyorum. İstediklerini Klasik Gitar da İleri Teknikler adlı forumumda yazabilirisn.Gitar Tekniği sadece açıklaması yapılacak kadar basit birşey değildir. Onları insanların kafasında resmetmelisin...

Yorum

benım açtığım bu konu ılk actıgım konulardandı ben bu sıteye yenı uye oldum ve kısılerın tepkısını yaklasımını görmek amacıyla bu konuyu olesıne actım ve altındada kısa bır not daha dustum gerektıgınde yardımcı olurum dıye ama sımdı nerde neyı nasıl yayınlamam gerektıgını daha ıyı anladım soyledıklerınde haklısın gitarda ileri teknikler kısmında acılması dogrudur zaten takdır edersınkı el teknıklerı bır gıtarda benım bu yazdıgım kadar basıtce de gecılecek bır konu degıldır cunku gıtara nasıl baslarsan ole gıder yanlıs el teknıgını ve gıtar tutusunu ılerde değiştirmen cok zor olur cok guzel calabılırsın ama teknıgın yanlıs olur ben sadece neyın nasıl ılerledıgını sıtede nasıl hareket edılecegını gorme amacıyla bu konuyu cok basıte ındırgeyerek actım uyarın ıcın tesekkur ederım umarım sende benı anlamıssındır....

Yorum

Sözlerinde bana karşı birazcık olsun sitem hissettim .Umarım seni üzcek ya da kırcak birşey söylememişimdir. Ancak bu sitede yer alan binlerce gitar aşığının da okudukları herşeyi doğru sanmalaı ya da kabullenmeleri beni farklı çabalara itiyor. Sevgilerimle...

Yorum

hayır hayır sen haklısın benım bı saygısızlıgım olduysa asıl sen kusura bakma.saygılarımla...

Yorum

Sağ El Teknikleri
            T a vurularak vurulan parmak vurma yönündeki ilk tele dayanır.Bu şekilde oldukça dolgun ve volümlü bir tını elde edilir.Parmak uçlarından elde edilen yumuşak sesin tırnağın sert tınısı ile bitmesi gitarın karakteristik sesini verir. Vurulan ve diğer tele dayanan parmak dayandığı teldeki sesi keser. Bu nedenle Destekli vuruş tekniği teksesli çalınan ya da armonide öne çıkması istenilen seslerde kullanılır
            Sağ El Teknikleri
            Arpej, Tremolo gibi tekniklerin kullanılmasında bu vuruş şekli kullanılır.Telle vurduktan sonra parmak başka tele dayanmaz. Sağ el parmakları avuçta top varmış gibi tutlmalı. Elin yanlış yerleşmesi ileride düzeltilmesi neredeyse imkansız hale gelebileceğinden bu konulara gerekli özen gösterilmelidir. Ahmet Kanneci Gitar Metodunda ayrıntılı resimler bulabilirsiniz. En doğrusu eğitimli bir klasik gitar hocasından ders alınmalıdır.
            Başparmak yukarıdan görünmemeli.Avuç içinde top tutuyormuş gibi el pozisyon almalı ve tellere dik olarak parmak uçlarıyla basılmalıdır. Avuç içi klavyenin altına birleşmemeli ve parmaklar basılmadığı durumlarda da telleri göstermelidir.

(arkadaşlar klasik gitara ilk başlayanlar için değişik konular açıyorum ilgilenirseniz bu konularda seve seve yardımcı olurum)
            slm arkadaşım ben klasik gitar aldım ama gitarla ilgili hiç birşey bilmiyorum yardım edebilirmisin ne yapabilirim kursa gitme gibi bir şansım yok aşığım en kısa sürede gitarı öğrenmeliyim bi video gibi birsey yokmu yaaa sevgilimle iddiaya girdik ya heeeeellllpppp

Yorum

iddaya girdiğin için mi gitarı öğrenmek istiyosun yanlış anlaşılma falan yok değil mi?

Yorum

yardım edebilecekmisin bana arkadaşım lütfeeeeeennn

Yorum

Konuda ''simge81'' isimli üye arkadaşımızın isteğine konu dahilinde özel mesajla cevap verilmiştir.Tekrar konuya dönüp bunu belirtmeyi unuttum dalgınlıktan,kusura bakmayın.

Düzenleyen - uzmanguitar on 07/04/2007 01:38:34

Yorum

Sağ El Teknikleri
                    Sağ El Teknikleri

Yorum

boyle sozlu bir anlatımla anlasılabileceğini sanmıyorum

Yorum

Çalışıyor...
                      X