Duyuru

Collapse
No announcement yet.

FL Studio ile Altyapı Hazırlama

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Tutorial FL Studio ile Altyapı Hazırlama

Forumda bir çok arkadaşımız “ben davul ve bas arkada çalarken üzerine gitar çalmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?” diye soruyorlar bu konuda mygitar’da birkaç başlık olmasına rağmen ısrarla yeni başlıklar açılıyor. Bu konuya hem biraz önlem almak hem de bu altyapıların nasıl hazırlandığı hakkında biraz bilgi vermek amacıyla bu yazıyı hazırlamak istedim. Ben bu işlem için hangi yazılımları kullanıyorum?

1-Fruity Loops FL Studio V.6.0
    2-Toontrack EzDrummer
    3-Steinberg Virtual Bassist
    4-Guitar Pro v.5.2

Ben 2 yöntem ile bu işlemi yapıyorum.

1-Guitar Pro tablarını MIDI olarak export edip ardından bu MIDI dosyasını FL Studio’ya import ederek.
    2-Bütün şarkının bas ve davul partisyonlarını el ile yazarak.

Bu yöntemlerden ilkini açıklayalım.

Öncelikle altyapısını hazırlamak istediğimiz şarkımızı seçiyoruz. Ben bu örnek için sitede nota ve tab bölümünde en fazla hiti alan tablardan birisi olan “hayko cepkin - bertaraf et”’i seçtim.

1-Tabımızı Guitar Proda açıyoruz.
    2-Dosya (File) - Gönder (Export) - MIDI seçerek dosyamızı MIDI olarak kaydediyoruz.

Şimdi FL Studio’yu açıyoruz.

1-File - Import - MIDI File seçerek ardından açılan pencerede

Tik işaretini seçerek MIDI dosyamızı içeri aktarıyoruz. Aşağıdaki resimde 1 numaralı alanda “All Tracks” seçili olursa Guitar Pro tabımızdaki bütün izler içeri aktarılır veya buradaki açılır menüden hangi izi içeri aktarmak istiyorsak onu da seçebiliriz. 2 numaralı alanda hepsinin seçili olmasına dikkat edin. Daha sonra 3 numaralı alandaki tik işaretine tıklayın.

Projemiz açıldığında şu şekilde görünecek.

Dikkat ederseniz 3-4 ve 5 numaralar ile belirttiğim bütün özelliklerimiz aynen aktarılmış durumda. Guitar Pro görüntüsünüde daha iyi anlaşılması için ekledim. 3 numara ile işaretlediğim İzlere dikkat ederseniz aynı isimlerle her bir Guitar Pro izi için bir MIDI kanalı açılmış. 4 numara ile belirttiğim kanal pan ayarına bakacak olursak pan ayarı aynen aktarılmış ve yine 5 numarada belirttiğim ses ayarlarıda aynı şekilde aktarılmış. 1 numarada tempomuz ve 2 numaralı alandaki notalarımız aktarımı tamamlanmış halde.

Artık notalarımız MIDI kanallarımıza aktarılmış oldu bundan sonra bu MIDI kanalları Davul ve Bas VST’lerimiz ile senkronize hale getirmek kalıyor.

Yeni bir kanal ekliyoruz ve bu kanalımız EzDrummer davul setimiz olsun.

Channels - Add One - EzDrummer (VST kanalları FL Studio’da nasıl tanıtacağımızı FLStudio V.5.0 başlıklı konuda anlatmıştım Lütfen foruma bakınız.) seçerek yeni kanalımızı açıyoruz. Daha sonra MIDI kanalımıza sağ tık ile tıklayarak açılan menüden (1-2-3) Edit - Cut ile noıtalarımızı kesiyoruz. Ve EzDrummer kanalımıza aynı şekilde sağ tık ile açılan menüden (4-5-6) Edit - Paste ile yapıştırıyoruz. Artık görünümümüz 7 numaralı kısımdaki gibi.

MIDI kanallarının başındaki yeşil noktalara tıklayarak kapalı hale getirip play tuşuna basarsanız davullarımızı dinleyebilirsiniz.

Aynı işlemi Bas gitar için de yapıyoruz. Yani yeni bir kanal açıyoruz. Channels - Add One - Virtual Bassist seçerek bas kanalımızı ekliyoruz. Bas notalarımız İz 5’de idi. Kes yapıştır diyerek Bas kanalımıza notaları aktarıyoruz. Şimdi kalan MIDI kanalları silebilirsiniz.

Yalnız ben yukarıda bu açıklamaları yaparken Ezdrummer ve Virtual Bassist programlarını nasıl kullanıldığını biliyorsunuz diye varsaydım. Bilmiyorsanız bu yazılımların nasıl kullanıldığı ile ilgili yazacağım diğer başlıkları beklemeniz gerekecek. Ancak en kısa zamanda (Yaklaşık 1 hafta) içerisinde bu programların nasıl kullanıldığını da anlatacağım. Şimdilik aklınıza takılanları bu başlık altından sorarsanız elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Devam Edecek…

eline sağlık kardeşim çok güzel olmuş...

Yorum

Sagol Arkadaşım Çok Güzel Bir Paylaşım Olmuş.

Yorum

Beyler Süper Paylaşım Ama Bende ki Demo Diyemi Bilmiyorum Ama 4 Resimdeki Olay Bende Olmuyo İmport Diyorum Hiç Bişe Gelmiyo

Yorum

Evet demo versiyondan kaynaklı olabilir bir de ben anlatırken FL Studio v6 kullandım. Senin versiyonun tutuyor mu bilmiyorum.

Yorum

güzel paylaşım teşekkürler

Yorum

dostum çok saolasın bu anlattıkların çok işime yaradı, yanlız vitual bassist'i FL'de açmaya çalışdığım zaman şöyle bir hata veriyor;
              "File SYNSOACC.DLL does not have the expected interface."

bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olursan sevinirim.

Yorum

kardeşim eline sağlık senden benim bir isteğim var şu EZ DRUMMER da ritim nasıl hazırlanıyor bir anlatsan ok makbule geçecek ben ve bir çok arkadaş için şimdiden teşekkürler kardeşim

Yorum

elektrobhdr isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                  Beyler Süper Paylaşım Ama Bende ki Demo Diyemi Bilmiyorum Ama 4 Resimdeki Olay Bende Olmuyo İmport Diyorum Hiç Bişe Gelmiyo
                  kardeşim midi yi tutup direk fl studionun üzerine atsanda olur. kolay gelsin

Yorum

kırıkbisiklet isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                    kardeşim eline sağlık senden benim bir isteğim var şu EZ DRUMMER da ritim nasıl hazırlanıyor bir anlatsan ok makbule geçecek ben ve bir çok arkadaş için şimdiden teşekkürler kardeşim
                    Sanırım o guitar pro gibi bir programda hazırlanan notaların midiye çevrilip fl studio'da ez drummer'a aktarılmasıyla oluyor. Ya da hazır ritmleri kullanabiliyorsun. Başka yolu benim bildiğim yok.

Yorum

işin aslı bu vst li programları hala çözmüş değilim kayıt adına,kayıt, düzenleme ve mixlemeyi yapabiliyorum ama iş davul yazmaya gelince tıkanıyorum. teşekkür ederim verdiğin bilgi için
                      Son güncelleyen kırıkbisiklet; 14-01-2010, 12:06.

Yorum

Ne yazık ki toplum olarak hazırcılığa çok alışkın bir milletiz
                        Arkadaşlar davul partisyonlarını hazır olarak kullanmak demek, şu anda piyasada dolaşan ve ben müzisyenim diyen bir sürü aborjin ile aynı kaderi paylaşmak demek
                        (şu cuppa cuppa ritmlerden bahsediyorum)

Sevdiğiniz grupların ya da müzisyenlerin tek bir davul kaydına bağlı kalarak 10 ya da daha fazla parça yaptını düşünsenize... Sizce hoş olur muydu?

FL Studio kullanan arkadaşlar için söylüyorum;

Açın kullandığınız VST'nin piano roll bölümünü ve elinizle teker teker uğraşarak, içinize sine sine, deneye yanıla yazmaya çalışın. İnanın böylesi daha keyifli.. Sizin yaptığınız şekilde bir kayıt 2-4 saatte biter. Doğrudur...
                        Ama güzel işlerin bu kadar kısa zamanda çıkabileceğini hiç sanmıyorum
                        Bir parça yazmak/düzenlemek/kayıt etmek için haftalarını ve hatta aylarını harcayan insanlar olduğunu unutmayın.

Siz dediğimi yapın. O kadar da zor olmadığını göreceksiniz

Yorum

dieducktick isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                          Ne yazık ki toplum olarak hazırcılığa çok alışkın bir milletiz
                          Arkadaşlar davul partisyonlarını hazır olarak kullanmak demek, şu anda piyasada dolaşan ve ben müzisyenim diyen bir sürü aborjin ile aynı kaderi paylaşmak demek
                          (şu cuppa cuppa ritmlerden bahsediyorum)

Sevdiğiniz grupların ya da müzisyenlerin tek bir davul kaydına bağlı kalarak 10 ya da daha fazla parça yaptını düşünsenize... Sizce hoş olur muydu?

FL Studio kullanan arkadaşlar için söylüyorum;

Açın kullandığınız VST'nin piano roll bölümünü ve elinizle teker teker uğraşarak, içinize sine sine, deneye yanıla yazmaya çalışın. İnanın böylesi daha keyifli.. Sizin yaptığınız şekilde bir kayıt 2-4 saatte biter. Doğrudur...
                          Ama güzel işlerin bu kadar kısa zamanda çıkabileceğini hiç sanmıyorum
                          Bir parça yazmak/düzenlemek/kayıt etmek için haftalarını ve hatta aylarını harcayan insanlar olduğunu unutmayın.

Siz dediğimi yapın. O kadar da zor olmadığını göreceksiniz
                          PoPKoRN isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                          Sanırım o guitar pro gibi bir programda hazırlanan notaların midiye çevrilip fl studio'da ez drummer'a aktarılmasıyla oluyor. Ya da hazır ritmleri kullanabiliyorsun. Başka yolu benim bildiğim yok.
                          Ben burada bu yazıyı hazırlarken en kısa yoldan nasıl altyapı hazırlanır göstermek istedim. Gerçek anlamda sağlam altyapılar hazırlamak hem emek hem de zaman ister.

EZDrummer kullanmak için iki yöntem vardır.
                          1. Yöntem: EZDrummer'ı içerisine hazır yüklenmiş presetler yardımı ile Davul Makinası mantığı ile kullanmak.
                          2. Yöntem: EZDrummer'ı VST enstrüman mantığı ile kullanmak. Bu yöntemde hazır presetler yoktur. EZDrummer kanaılnda sağ tık yaparak açılan menüden "Piano Roll" seçeneğini seçtiğinizde karşınıza bir pencere çıkar. Burada notaları yazarak istediğiniz partisyonları oluşturabilirsiniz.

Virtual Bassist ile ilgili sorun yaşayan arkadışıma gelince.
                          "File SYNSOACC.DLL does not have the expected interface" bu sıkıntı bilgisayarınızdaki registry kayıtlarının bozulmuş olmasından dolayı çıkar. Tavsiyem Registry Cleaner özellikli bir program ile bu hatayı gidermen.

Yorum

ez drummer ı kullanma ile ilgili daha ayrıntılı bir şeyler bekliyorduk yaklaşık 4 - 5 gündür. Aslında derdimiz nasıl davul yazıldığıydı. hihat crash vs ile davul yazmayı biraz daha detaylı anlatsaydınız daha makbule geçerdi yinede çok teşekkürler. ben özellikle hard rock tarzında şarkılara davul yazmak istiyorum. fakat düz ritimler değilde es li belki biraz daha hızlı, twin li vs basit ritmler yazılabiliyor ama benim dediğim gibi ritmler biraz zorluyor. kaynak bir site yardımcı bir video söyleme imkanınız var mı acaba ? şimdiden teşekkürler.

Yorum

yukarıdaki resimde 4 barlık basit bir ritmin nasıl yazılabileceğini gösterdim.
                              yeşil kutular davulun hangi birimine vurulduğunu (soldaki panelde yazıyor zaten ride cymbal ya da snare gibi), alt paneldeki sokak lambası gibi olan çizgiler ise vurulan birimin ses yüksekliğini ifade ediyor.

resimdeki notasyondan sonra ortaya çıkan sonuç ise şöyle bir şey oluyor;

http://www.esnips.com/doc/37956a95-c...aa755740/davul

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X