Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Cort X-TH

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

radical isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ..daha önce yazdığım gibi saptaki emg 81 i emg 60 ile değiştir. gayet hoş tonlar veriyor bence tatmin edici olur. hem maddi olarak çok daha ucuza mal olur (hatta bedava denebilir forumda takaslayacak birini bulursun)
    85-60 takası yapacak kişiyi 1.5 yıl aradım forumlarda. İlanlarım hala var hatta çoğu sitede. Malesefki bulamadım. EMG 60 sahibi biri kolay kolay bu manyetiği emg 85 ile değiştirmez, bundan emin olun.. EMG 81-85-89-60 sahibi olarak garanti veririm.

Yorum

evet (bu arada 85 yerine 81 yazmışım yukarıda) bu durumda takas yerine 85 i satıp, 60 alabilir.

Yorum

dieducktick isimli üyeden alıntı Mesajı göster
        vakti zamanında feedback için efekt aleti arayan adam gördü bu gözlerim ben gitar çalıyorum diyen herkes potansları kullanmayı, amfi tonlamayı bilmeli diye düşünmekteyim. bas 12 modunda kalsın, daya gaini sona, hafif kıs mid tonu, çok az da treble arttır ooouuv metal tonu! her şey bu değil. o amfi ve elindeki gitarla neler yapabileceğini bilen insan her halükarda başarılı olur ve istediğini alır arkadaş. bu su götürmez bir gerçek.

sevgiler...
        Boss'un vardı ya DF-2 diye, Super Feedbacker & Distortion

Amfiyi azıcık parlak tonlayacaksın (treble mesela saat 11 değil de 12 gibi), ton potansını da lazım olduğunda ucundan hafifçene kıstıracaksın. Cleanleştirmek istediğinde de volume potansına yükleneceksin; aslında cleanleştirmekten daha ziyade bana single coillaştırıyormuş gibi geliyor Zaten 30 tane manyetik pozisyonu yok mu, kompreslenmiş ve midli ton için köprü, daha süngerimsi baslara sahip ve midi hafif scooplu o camsı tonlar için sap manyetiği

Bu forumda gaini sona dayayanı!!!!!

Yorum

dieducktick isimli üyeden alıntı Mesajı göster
          ben gitar çalıyorum diyen herkes potansları kullanmayı, amfi tonlamayı bilmeli diye düşünmekteyim.
          Hadi ton potansı neysede, ses potunu bile kullanmayı bilmeyen adamların sayısı ezici bir şekilde fazla. ''ses potunu kullanmıyorum, sadece açma kapama tuşu olsada yeter'' diyen adamları bile gördü bu forum ne yazıkki..

Ses potunun görevini sadece sesi açmak ve kapatmak zanneden zihniyetlerin öğrenmesi gereken daha milyon tane durum var enstrüman hakkında aslında. Ama ne yazıkki sahip olduğu alet edevatı tanımaya üşenenlerin sayısı çok fazla.

Çoğu kişi booster lafı tutturmuş gidiyor. Bilmiyorlarki gitarlarındaki volume yazan potans aynı anda çok iyi bir booster.. Amaç sadece ses farkını kapatmak ise örneğin, gitar üzerindeki ses potu kadar kullanışlı ve pratik başka bir booster olduğunu düşünmüyorum. Ritim çalarken al potu 7 ye 8 e. Solo kısmında al 10 a. Al sana boost'un kralı. Ritim/Solo ses farkını kapatmış olursunuz bu sayede

Daha pek çok işlevi var gitardaki potların. Ama kurcalama ve araştırma kıtlığı var ne yazıkki insanlarımızda. Ellerindeki nimeti göremiyorlar, farklı arayış içine giriyorlar.

Yorum

Evet,artık kararımı verdim.Cort X-Th alıyorum.Aslında gerçekten volume potans çok büyük işleve sahip.Ancak potans 10 dan aşağıda olduğunda acayip bir dip gürültüsü ve hışırtı duyduğum için (potanslar acayip paslanmış durumda sanırım,daha doğrusu potans diye birşey kalmamış) şu anki çakma stratımda belirli tonlar arasında kalıp neredeyse gitardan soğuyorum.

Yorum

Fretler en çok sevdiğim ve en kullanışlı bulduğum model olan Dunlop 6105 ler ile değiştirildi. Son dört perdeye ise, JEM deki ölçünün aynısı uygulanarak scalloped yapıldı. Tam anlamıyla shred makinası halini aldı yani. Zaten bizde shredciyiz, tam istediğim şekli aldı artık klavye.

Tiago Della Vega nın hız rekorunu geçme çalışmalarımda en büyük yol arkadaşım bu artık =)

Bu gitara sahip olan ve benim yaptığım değişiklikleri uygulamayı düşünenlere tavsiye ederim. Zaten muazzam olan gitar çok daha iyi bir hal alıyor.

Bir değişiklik daha yaptım gitarda. Plastik olan arka kapaklar ve truss rod kapağı çıkartıldı, yerine maun ağacından kapaklar yapıldı. Ağacın dokularını kapatmayacak seviyede siyaha boyandı bu kapaklar ve gomalak ile cilalandı. Tabiki tona bir etkisi yok ama, eskisine nazaran çok daha iyi duruyor (fotoğraftakinden çok daha iyi emin olun).

EMG 81/85 olan manyetik setini 81/60 yapmıştım zaten. Bir kaç modifikasyon daha yapacağım gitarıma.

Manyetik çerçevelerini, potans düğmelerini, askı pinlerini, kuyumcu bir arkadaşım aracılığı ile, altın suyuna batırtacağım. Böylece hepsi aynı renk tonunda olacak. Altın rengi olacağına gerçekten altın olsun dedim =)

Birde cenaze işlerim dolayısı ile ertelenen bir kargo olayı var. Amerikadan Orjinal floyd rose, Tremsetter ve Gold Gotoh burgular getirip gitardakiler ile değiştireceğim en müsait zamanımda.

Ve böylece bir gitar üzerinde ne kadar değişiklik yapılabilirse hepsini yapmış olacağım ve custom bir gitara sahip olacağımda denilebilir =)
              Son güncelleyen yutup123458; 27-05-2010, 14:08.

Yorum

yutup123458 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                Fretler en çok sevdiğim ve en kullanışlı bulduğum model olan Dunlop 6105 ler ile değiştirildi. Son dört perdeye ise, JEM deki ölçünün aynısı uygulanarak scalloped yapıldı. Tam anlamıyla shred makinası halini aldı yani. Zaten bizde shredciyiz, tam istediğim şekli aldı artık klavye.

Tiago Della Vega nın hız rekorunu geçme çalışmalarımda en büyük yol arkadaşım bu artık =)

Bu gitara sahip olan ve benim yaptığım değişiklikleri uygulamayı düşünenlere tavsiye ederim. Zaten muazzam olan gitar çok daha iyi bir hal alıyor.

Bir değişiklik daha yaptım gitarda. Plastik olan arka kapaklar ve truss rod kapağı çıkartıldı, yerine maun ağacından kapaklar yapıldı. Ağacın dokularını kapatmayacak seviyede siyaha boyandı bu kapaklar ve gomalak ile cilalandı. Tabiki tona bir etkisi yok ama, eskisine nazaran çok daha iyi duruyor (fotoğraftakinden çok daha iyi emin olun).

EMG 81/85 olan manyetik setini 81/60 yapmıştım zaten. Bir kaç modifikasyon daha yapacağım gitarıma.

Manyetik çerçevelerini, potans düğmelerini, askı pinlerini, kuyumcu bir arkadaşım aracılığı ile, altın suyuna batırtacağım. Böylece hepsi aynı renk tonunda olacak. Altın rengi olacağına gerçekten altın olsun dedim =)

Birde cenaze işlerim dolayısı ile ertelenen bir kargo olayı var. Amerikadan Orjinal floyd rose, Tremsetter ve Gold Gotoh burgular getirip gitardakiler ile değiştireceğim en müsait zamanımda.

Ve böylece bir gitar üzerinde ne kadar değişiklik yapılabilirse hepsini yapmış olacağım ve custom bir gitara sahip olacağımda denilebilir =)
                Çok güzel olmuş modum. Yapan Usta'nın eline, emeğine sağlık. Kişisel olarak yay kapağını hiçbir zaman takmıyorum, öyle çalmayı deneyebilirsin. Tabiri caizse bu şekilde vücuda gitar daha iyi oturuyor.

Yorum

ynx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                  Çok güzel olmuş modum. Yapan Usta'nın eline, emeğine sağlık. Kişisel olarak yay kapağını hiçbir zaman takmıyorum, öyle çalmayı deneyebilirsin. Tabiri caizse bu şekilde vücuda gitar daha iyi oturuyor.
                  Sağolasın modum Yapan usta, arkadaşım Feridun Tanrıkut. Çok iyi bir luthier gerçekten.

Diğer gitarlarımda, hele hele stratlarımda bende arka kapağı kesinlikle takmam. Ama bu gitarda o kapağı çıkartınca bi çıplaklık oluyor, yakışmıyor sanki. O yüzden bu gitarı her birşeyi tastamam olarak kullanıyorum =)

Birde bu gitardaki kapaklar gövdenin üzerinde durmadığı için (çoğu stratta olduğu gibi örneğin), gövdeye oturduğundan, her hangi bir rahatsızlık vermiyor çalım esnasında.

He birde şu olay var. Bilmiyorum plasebo etkisimi ama, bu maun kapakları taktıktan sonra gitarın akustik tonunda küçükte olsa bir değişme oldu sanki (olumlu anlamda). Gitarı deneyen arkadaşlarımda böyle düşünüyor. Daha bi güzel tınlamaya başladı sanki X-TH'em =)
                  Son güncelleyen yutup123458; 05-06-2010, 17:43.

Yorum

Ben de Cuma günü 2.el Kore X-TH aldım. Gitar gerçekten fiyatının üstünde bir gitar. Gitar hakkında tek beğenmediğim olay üst askı pinin kasanın arkasında olması ancak o da çok büyük dert değil. Detaylı incelemeyi yutup123458 yapmış zaten.

Yorum

Distribütöründen aldığım bilgiye göre, artık bu gitar üretilmiyor arkadaşlar. Zaten çok uzun zamandır Cort'un sitesinde de yok bu model. Madem X-TH macerası son buldu, bende genel olarak bu modelin hayat hikayesini yazayım bildiğim ve gördüğüm kadarı ile.

Seri olarak üretimine, Kore fabrikalarında 2005 ortalarına doğru başlandı. 2004 yılına ait üretim olanlarıda duydum etrafta (prototip olarak sanırım) ama hiç görmedim. 2005 ortaları ile 2008 ortalarına kadar sadece Kore olarak üretildi bu gitar. Özellikleri temel olarak aşağıdaki gibiydi;

Maun gövde
                      Akçaağaç-Bubinga sap (neck thru)
                      Gül ağacı klavye
                      24 Jumbo fret
                      U profil sap
                      EMG 81-85 manyetik
                      Double Locking II Köprü

İlk değişiklik 2008 yılının başında yapıldı. Akçaağaç-Bubinga olan sap Akçaağaç-Ceviz oldu. Aynı yılın ikinci yarısında, üretim Endonezya fabrikalarına kaymaya başladı. İlk başlarda Endonezya olanlarda ne görsel nede özellik anlamında bir fark yoktu. Ama Cort Kore fabrikasını kapatıp üretimini tamamen Endonezya fabrikalarına taşıyınca (2009 yılının başlarına takabül ediyor) farklılık başladı.

Bu farklılık hem görsel olarak hemde gövde kaplamasıdır. Headstock farklı olarak yapıldı, nitro tabanlı gövde kaplaması polyester tabanlı bir şekil aldı. Ve üretiminin son bulduğu 2011 yılına kadar böyle devam etti.

Distribütör, 2011 yılı içindede üretildiğini söylüyor, ama onlarda tam emin değil çünkü stoklarındakiler 2011 değil. Bu yüzden kesin olarak şu tarihte üretim son buldu diyemiyoruz şimdilik. Cort'a mail attım ama henüz cevap gelmedi. Öğrendiğimde paylaşırım burada.

X-TH modelinin hayat hikayesi böyle işte arkadaşlar. Üretim tarihinden kontrol ederek, gerçekten hangi özelliklere sahip olduğunu öğrenebilirsiniz buradan.

Yorum

Arkadaşlar bi blogda Cort-X TH ile ilgili bir yazı buldum. Blog sahibi bana gitarı önceden kullandığını söyledi. Ben okudum ve gayet açıklayıcı buldum. Bir de isterseniz siz bakın.
                        http://gitariminkalitesi.blogspot.com/

Yorum

sorunu gitarist isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                          Arkadaşlar bi blogda Cort-X TH ile ilgili bir yazı buldum. Blog sahibi bana gitarı önceden kullandığını söyledi. Ben okudum ve gayet açıklayıcı buldum. Bir de isterseniz siz bakın.
                          http://gitariminkalitesi.blogspot.com/
                          =)

Böyle bir başlık ve bu kadar mesaj varken, gitarı uzun süre kullanmış ve hali hazırda da kullanan ve tecrübelerini yazan biri varken (bizzat ben) , bir çok farklı modifikasyon ile kullanılıp sonuçlarının yazıldığı mesaj varken, kısmen yanlış olan bu üstünkörü blog yazısının gayet açıklayıcı bulunması tuhaf geldi açıkcası bana.

Teşekkürler yinede link için.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                          Initializing Tabs & loading Content...
                          Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...